V Polsku diskuse o ohlášeném otevření archivů Varšavského paktu

Rozhodnutí polského ministra obrany odtajnit archiv bývalé Varšavské smlouvy vyvolalo v Polsku velkou debatu. Opoziční liberálové označili rozhodnutí ministra obrany za zbytečný humbuk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archiv Varšavské smlouvy podle nich neobsahuje žádné senzační odhalení a většina faktů je dávno známá. Podle levicové opozice došlo k porušení mezinárodní dohody.

"Smlouva o rozpuštění Varšavské smlouvy obsahuje klauzuli, podle níž tyto dokumenty nesmějí být třicet let publikovány," uvádí bývalý ministr obrany za Svaz demokratické levice Jerzy Szmajdziński. Podle šéfa prezidentské kanceláře Dariusze Szymczychy bylo chybou, že ministr obrany nekonzultoval své rozhodnutí s kolegy ze zemí bývalé Varšavské smlouvy.

List Gazeta Wyborcza k tomu dodává, že pokud archivy obsahují informace o objektech a zařízeních, které polská armáda používá i dnes, mohou v archivech být i citlivé informace, týkající se bezpečnosti jiných států: České republiky, Maďarska, Rumunska, Bulharska nebo i Ruska. Bylo by přinejmenším zdvořilé, zeptat se těchto zemí, zda s k odtajněním nemají výhrady, napsala Gazeta Wyborcza.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme