Ve Skotsku začínají jednání summitu G8

Summit sedmi nejprůmyslovějších států světa a Ruska má dnes na programu den plný jednání. Dominovat budou témata jako globální oteplování, pravidla světového obchodu, vztahy k Africe, nebo pomoc chudým zemím. Ve skotském Gleneagles bude také čelit protestům antiglobalistických demonstrantů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty před summitem G8 v Gleneagles | Zdroj: ČTK

Dopoledne do hotelu Gleneagles přijedou vedoucí představitelé Brazílie, Číny, Indie, Mexika a Jihoafrické republiky vedle zástupců OSN, Světové banky a Mezinárodního měnového fondu.

Premiér Tony Blair pozdraví představitele skupiny G8 individuálně i na formálním zasedání. Jak oběd, tak večeře budou pracovní. Všichni účastníci se také sejdou k pořízení společné fotografie.

Státníci mají začít jednáním o vlivu vysoké ceny ropy na světový obchod. Pak má přijít na pořad dne problematika globálních změn klimatu. Právě zde se očekává kontroverze. Spojené státy jako jediný člen G8 nepodepsaly kjotský protokol o snižování emisí.

Prezident George Bush řekl, že USA se chtějí úplně vzdát fosilních paliv. Bush znesnadňuje také dohodu o výši pomoci africkým zemím. Nelíbí se mu evropský záměr finančně pomoci Africe během příštích pěti let 50 miliardami eur.

V souvislosti s jednáními o pomoci černému kontinentu generální tajemník OSN Koffi Annan řekl, že problém vidí i v sousedství samotných afrických států. Podle něj je potřeba, aby se jednotlivé státy kriticky vyjadřovaly ke špatné politice svých sousedů.

Podle agentury Reuters tím Annan narážel především na praktiky zimbabwského vůdce Roberta Mugabeho. Ten nechal nedávno zbourat chudinské čtvrti, čímž se ocitlo na 300 tisíc lidí bez přístřeší. Většina ostatních afrických států to přešla mlčením.

Pozornost státníků se v okolí dějiště summitu G8 snažily upoutat tisíce demonstrantů. Britská policie dosud při pokusech proniknout přes ploty k hotelu Gleneagles zatkla asi 100 lidí. Necelé tři desítky policistů musely být ošetřeny. Demonstrace mají pokračovat i dnes.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme