Velká voda se žene Evropou i Asií

Rozsáhlé záplavy sužují v těchto dnech řadu zemí po celém světě. V sousedním Rakousku velmi silně prší a řeky začínají opět vystupovat z břehů. Odstraňování následků povodně pokračuje na ruském pobřeží Černého moře v oblasti města Novorosijsk. Záchranáři tam prozatím napočítali 58 obětí, pátrání po dalších ještě neskončilo. Velkou vodu hlásí také Slovensko, Německo či Indie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: David Veis | Zdroj: ČTK

Do nejvíce postiženého Horního a Dolního Rakouska směřuje pomoc z celé země. V Kremzu například připravili 30 tisíc pytlů s pískem, které teď obyvatelé rozmísťují okolo svých domů. I přes silný déšť nejsou odborníci natolik pesimističtí jako byli ještě v poledne. V posledních hodinách klesla hladina podzemních vod a to podle jejich názoru snižuje nebezpečí dalších povodní.

Jak zaznamenala vídeňská zpravodajka Českého rozhlasu Marie Woodhamsová, lidská lehkovážnost a bezohlednost nezná mezí. Manželé, kteří se vydali v kanoi do rozbouřené řeky pak zaměstnali hasiče i lékaře. Záchranářům se pletou do cesty zástupy zvědavců s kamerami a fotoaparáty.

Potápěči ruské armády prohledávají černomořské pobřeží v blízkosti města Novorosijsk ve snaze najít těla dalších obětí povodně a lokalizovat utopené automobily. Podle odhadů voda z rozvodněných potoků ve středu a ve čtvrtek smetla moře asi 70 aut a dva autobusy.

Počet nezvěstných se pohybuje v desítkách. Odstraňování trosek staveb a až dvoumetrových nánosů hlíny a kamení pokračuje velmi pomalu. Úřady tvrdí, že se situace stabilizovala a všechno je pod kontrolou, ale postižení si stěžují na absenci jakékoliv pomoci. Do některých postižených míst ještě ani pitná voda.

Nové přívalové deště opět zvyšují hladiny řek u našich západních i východních sousedů. S rozlitými toky se v Německu potýkají především spolkové země Dolní Sasko, Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Stav pohotovosti platí také na Labi. V Drážďanech dnes vyvrcholila povodňová vlna. Německo také hlásí první oběť těchto výstřelků počasí. Jednatřicetiletého záchranáře poblíž Brunswicku zabil padající strom, když postupoval zaplavenou cestou.

Na Slovensku platí stav ohrožení v Matejovcích na předměstí Popradu. V důsledku prudkých srážek tam stoupla hladina Slavkovského potoka. V souvislosti s nepříznivým počasím vládne mimořádná situace i v Národním parku Slovenský ráj. Jeho rokliny jsou podle horské služby zaplaveny metrem vody. Vodní živel také zničil mnoho žebříků a dalších zařízení usnadňující pohyb turistům.

Prudké monzunové deště vylily hladiny řek v Bangladéši, Nepálu a Indii, kde zahynulo 18 lidí. Naopak Spojené státy a jihovýchodní Asie zažívají nejhorší sucho za uplynulých 15 let. Odborníci soudí, že tyto výkyvy počasí způsobil jev zvaný El Niňo, kvůli kterému stoupá teplota hladina vod na východě Tichého oceánu, což vyvolává prudké větry a deště.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka, Bohdan Kopčák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme