Všichni musíme říct 'jsem Židem', vyzval Zeman k solidaritě s Izraelem

Český prezident Miloš Zeman ve Washingtonu vyzval k solidaritě s Izraelem a také k mezinárodní akci proti islámskému terorismu. Zeman vystoupil na velké výroční konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Účast na konferenci je hlavním bodem prezidentova programu v USA.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman na konferenci AIPAC ve Washingtonu

Český prezident Miloš Zeman na konferenci AIPAC ve Washingtonu | Zdroj: Reuters

Ve svém projevu Zeman připomněl slova, která pronesl v 60. letech americký prezident John Kennedy u Berlínské zdi.

„Znáte ten známý slogan: Ich bin ein Berliner. Nyní musíme všichni říci: Jsem Židem,“ pronesl český prezident v angličtině a poslední větu zopakoval i v hebrejštině. Posluchači reagovali potleskem vestoje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vystoupení prezidenta v USA mluvili Hynek Kmoníček z prezidentské kanceláře a odborník na Blízký východ Břetislav Tureček

„Vaše diskriminace je naše diskriminace, vaše oběti jsou naše oběti,“ dodal Miloš Zeman. Společným nepřítelem všech je, jak Zeman doslova uvedl, „islámský terorismus“.

Zároveň řekl, že jako reakci navrhuje systematický a koordinovaný boj proti základnám islámského terorismu, společnou mezinárodní akci pokud možno pod záštitou Rady bezpečnosti OSN a využívající bezpilotních letadel, zvláštních jednotek a tajných služeb.

AIPAC je největší organizace, která prosazuje izraelské zájmy a snaží se ovlivňovat i politiku. Jako přítel Izraele byl Zeman – mimochodem jediný prezident evropské země na konferenci, které se zúčastnilo více než 16 tisíc lidí – také přivítán.

„Dokonce byl uveden jako jeden z nejhlasitějších zastánců Izraele na světové scéně,“ přiblížila zpravodajka Českého rozhlasu v USA Lenka Kabrhelová.

„Ukazuje to ohodnocení, které on sám získává jako hlava státu, jak ze strany významné části amerického publika, tak i ze strany státu Izrael,“ ohodnotil pozvánku pro Zemana ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.

Zemanovo výjimečné postavení na konferenci může však působit i poněkud zvláštně. Odborník na Blízký východ a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Izraeli Břetislav Tureček poukazuje na to, že s výjimkou vysokých izraelských a amerických činitelů na AIPACu málokdo vystupuje.

„A my se můžeme ptát, proč zrovna Česká republika má zapotřebí této v poslední době poměrně zradikalizované organizaci dávat tímto způsobem jaksi váhu,“ namítl Tureček.

Na akci sice vystoupil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ale třeba americký prezident či viceprezident chyběli. „Odmítl přijet vůdce izraelské opozice, který za 14 dní s Netanjahuem svede souboj o premiérský post,“ dodal Tureček.

Bez pozvání z Bílého domu

Zajímavé jsou také další okolnosti, za nichž se konference konala. Zítra totiž Netanjahu vystoupí v Kongresu s projevem, ve kterém chce varovat před uzavřením jaderné dohody s Íránem.

O tuto dohodu se snaží administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy, která kritizovala, že Kongres pozval Netanjahua bez konzultace s Bílým domem. I proto se také Netanjahu nedočká přijetí v Bílém domě.

„Tak jako Netanhjahu využije patrně svoji návštěvu Spojených států pro svůj vlastní vnitropolitický boj, tak republikáni využijí hlavně jeho zítřejší projev v Kongresu jako svým způsobem útok na amerického prezidenta Obamu,“ poznamenal Tureček.

Ani Zeman nedostal pozvánku do Bílého domu, podle Hynka Kmoníčka to však může být pro dopad jeho slov i výhoda.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na výroční konferenci AIPAC | Foto: Reuters

„Vycházeli jsme z toho, že je to příležitost, jak umístit znovu českou republiku na mapě běžného amerického voliče, který pravděpodobně podobné konference a podobné výroky sleduje nesrovnatelně víc než třeba jednoznačnou bilaterární návštěvu,“ řekl Kmoníček.

Třeba Tureček však Zemanova slova hodnotil spíše příkře. „To vystoupení bylo poměrně patetické, a tím vlastně zapadá do toho, jak se na AIPECu obvykle vystupuje,“ řekl Tureček.

Zároveň ho prý překvapila zjednodušující či nepřesná vyjádření, která prezident použil. Třeba když vyjmenovával, za čím vším stojí Muslimské bratrstvo. „Třeba řekl, že vůdce Hizballáhu je členem Muslimského bratrstva, což je s prominutím nesmysl, protože Hizballáh je šíitská organizace, která nemá se sunnitským Muslimským bratrstvem nic společného,“ všiml si Tureček.

„Ona to byla taková generalizující prohlášení namířená proti islámu,“ shrnul Tureček. „A jak jsem slyšel i jiná vystoupení, tak vlastně nikdo z řečníků tam na islám takto neútočil, dokonce ani samotný Benjamin Netanjahu,“ dodal Tureček.

Lenka Kabrhelová, ČTK, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme