Vůdce kurdských separatistů vyzve své bojovníky k příměří, vzkázal to z vězení

Vůdce kurdských povstalců Abdullah Ocalan vyzve dnes bojovníky své Strany kurdských pracujících (PKK) k příměří. Oznámil to ze své vězeňské cely, kde si odpykává doživotní trest. Turecko případné příměří dosud nekomentovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce kurdských povstalců Abdullah Ocalan na snímku z roku 1999 | Zdroj: Reuters

„Připravuji výzvu na 21. března, v den oslav nového kurdského roku. Prohlášení, které učiním, bude historické," tlumočil vzkaz šéfa PKK kurdský poslanec, kterému turecké úřady umožnily setkat se s doživotně odsouzeným Ocalanem.

Ocalan si odpykává doživotní trest za ozbrojený boj za nezávislost Kurdů ve věznici na ostrově Imrali, kde je jediným vězněm. Ocalan byl původně za teroristickou aktivitu odsouzen k trestu smrti. Ten byl potom na nátlak EU zmírněn na doživotí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Turecku přiblížil redaktor Jaromír Marek

Kurdové žijí na východě Turecka, ale také třeba v sousedním Iráku. Už léta požadují samostatný stát. Před 28 lety se Kurdové v Turecku chopili zbraní a vznikla tam PKK, tedy Strana kurdských pracujících. Turecko, ale třeba i Evropská unie či Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci.

Během dlouhodobého konfliktu na východě Turecka už zemřelo asi 45 tisíc lidí – tureckých vojáků, tureckých civilistů i Kurdů.

Jaromír Marek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme