Vztahy mezi USA a Německem se ocitly na bodu mrazu

Nejmocnější země světa - Spojené státy - se dostala do otevřené roztržky s vůdčí evropskou mocností, Německem. Jak z Berlína uvádí zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, důvodem jsou výroky německých politiků a neochota podpořit protiiráckou politiku Bushovy administrativy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: Jitka Vocelková

Podle expertů jsou vztahy mezi Spojenými státy a Německem na nejhorší úrovni od konce 2. světové války. "Řekla bych, že poslední doba není šťastným obdobím vztahů s Německem," potvrzuje bezpečnostní poradkyně amerického prezidenta Condoleezza Riceová v rozhovoru pro Financial Times, který přebírá dnešní německé vydání. Obviňuje spolkovou vládu z toho, že otravuje ovzduší mezi oběma zeměmi.

Důvodem není jen skandální srovnání Bushovy politiky s politikou Adolfa Hitlera, jehož se dopustila tento týden německá ministryně spravedlnosti. Kancléř Gerhard Schröder odmítl podpořit americké údery na Irák a ministr vnitra Schily zase kritizoval Spojené státy za to, že teroristu bin Šibha, zatčeného nedávno v pákistánském Karáčí, čeká po vydání do USA trest smrti.

Kancléř Schröder se snaží roztržku zahladit. Nejnověji proto zaslal do Bílého domu dopis, nadepsaný "Milý Georgi".

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme