Washington varuje súdánskou vládu

Spojené státy považují řádění arabských milic v Súdánu za etnické čistky. Ministerstvo zahraničí označilo útoky a ničení vesnic za katastrofu. Šéf americké diplomacie Colin Powell, který se do Súdánu chystá, pohrozí vládě v Chartúmu tlakem na přijetí sankcí OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin Powell | Foto: Jan Vytopil

Nadcházející cesta amerického ministra zahraničí má přimět svět k zamyšlení, jak dál v této části Afriky pokračovat, poznamenává severoamerický zpravodaj ČRo Miroslav Konvalina.

Nejvyšší americký diplomat má do největší africké země odcestovat příští týden, aby upozornil na tamní krizi a žádal od vlády v Chartúmu, aby umožnila přepravu humanitární pomoci do oblasti Darfuru.

Colin Powell využije svého vlivu, aby se pokusil zastavit arabské ozbrojence, kteří vyhánějí statisíce černých Afričanů z jejich domovů. Spojené státy stejně jako OSN obvinily Súdán z podpory milic odpovědných za etnické čistky a obávají se, že celkový součet obětí se může počítat na statisíce.

Spojené státy byly kritizovány, že na krizi v Súdánu reagují pomalu, Kongres žádá, aby se pokusily zastavit násilí a připomněly tamní vládě, že by mohla být postavena před soud za zločiny proti lidskosti.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme