Zahraniční tisk o rezignaci Colina Powella

Rezignaci amerického ministra zahraničí Colina Powella se dnes věnují téměř všechny evropské deníky. Německý list Berliner Zeitung jeho odstoupení přivítal jako "dobré znamení", které vnese větší průzračnost do americké politiky. Podle listu se Powell po jedenáctém září stal bezvýznamným nástrojem v rukou Bushových svatých válečníků, kteří využili jeho důvěru-budící charisma. Nyní Bush ztrácí svou masku, tvrdí Berliner Zeitung.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Také podle dalšího německého deníku Frankfurter Rundschau byla Powellova rezignace nevyhnutelná. Už se Bushovi nehodil, domnívá se deník. Powell odchází jako někdo, kdo sice své názory obhájil, ovšem na druhou stranu politicky propadl a často nebyl schopný zabránit tomu, aby se věci vydaly špatným směrem, soudí německý list Frankfurter Rundschau.

Trochu lépe vidí Powella dánský list Jyllands-Posten. Podle něj patřil Powell k mírnějším hlasům americké administrativy. Rozdíl mezi Powellem a jeho kolegy byl podle listu v tom, že Powell měl více na paměti nebezpečí amerických ztrát a byl také opatrnější. Jeho odstoupení znamená , že se prezident Bush rozhodl pokračovat v politice předchozího prezidentského období, soudí deník. Napětí mezi Evropou a Spojenými státy se tím bude zvětšovat, předpovídá dánský list Jyllands-Posten.

Deník New York Times se snaží vyčíst, co znamenají některé opožděné telefonické gratulace evropských lídrů prezidentu Bushovi ke znovuzvolení americkým prezidentem. Pro úplnost připomenu, že prezident Klasu telefonoval Georgi Bushovi až 9 dní po jeho volebním vítězství. Jak vyčetl z deníku New York Times zpravodaj Miroslav Konvalina, bylo to dokonce o tři dny později než zazvonil v Bílém domě telefon z Paříže od Jacquese Chiraca.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: TISK

Řecko včera připustilo, že jeho rozpočtový schodek překročí limit stanovený Evropskou unií pro přijetí jednotné měny Euro. To opět vyvolalo diskuzi o tom, zda kritéria pro společnou měnu mají vůbec smysl a zda by neměla být změněna. Německý deník Der Tagesspiegel se domnívá, že evropští ministři financí by se měli na svém dnešním setkání zavázat, že všechny země Evropské unie budou nastavená pravidla dodržovat. Anebo se musí limity změnit, navrhuje německý list.

Nemůžeme se utěšovat, že vyšší rozpočtový schodek u tak malé země, jakou je Řecko, nic neznamená pro Evropskou unii jako celek, soudí Der Tagesspiegel. Na druhou stranu také velké země, jako například Francie, Itálie a Německo překročily kritéria Paktu stability. Je třeba rychle něco dělat, jinak nebudou mít limity stanovené Evropskou unií žádnou váhu ani respekt, domnívá se německý list Der Tagesspiegel.

Kdy bude mír na Blízkém východě, a co bude s Palestinou po Arafatově smrti, ptá se ve svém dnešním vydání kanadský list Toronto Star. Prezident Bush předpovídá vznik samostatného a životaschopného palestinského státu do roku 2005, ale to je příliš pozdě, soudí list. Palestinci musí urychleně zvolit nového vůdce a hlavně jej uznávat stejně jako Arafata.

A co je nejdůležitější musí se naučit žít vedle Izraele. Prezident Bush by měl přinutit izraelského premiéra Ariela Sharona, aby přesměroval obranný plot a také odstranil židovské osady na palestinském území. Pokud obě strany nezačnou dělat kompromisy, izraelsko-palestinský konflikt nebude nikdy vyřešen, dodává kanadský list Toronto Star.

Upjatý, ale vtipný tak podle britského deníku Guardian vypadá typický Brit. Guardian dnes zveřejnil výsledky studie zkoumající povahové rysy ostrovních obyvatel. Výzkumníci formou rozhovorů zjišťovali, jaké jsou podle Britů jejich typické vlastnosti. Stejnou otázku položili také Italům, Američanům a Indům. A zde je výsledek: Chcete potkat někoho s bystrým důvtipem, buldočí houževnatostí a velkou úctou k tradicím, smyslem pro styl a čistými zuby? Tak zamiřte na britské ostrovy, konstatuje Guardian. Všechny tyto charakteristiky jsou podle výzkumu pro Brity typické.

Jan Šmíd, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme