Zakázané barvivo postrachem britských zákazníků i obchodů

Celé řadě britských hypermarketů a výrobců potravin hrozí mnohamilionové pokuty souvislosti s objevením zakázaného karcinogenního barviva v celé škále potravinářských výrobků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní vozík

nákupní vozík | Foto: Jan Rosenauer

Kontroverze se odvíjí od výskytu karcinogenního červeného barviva zvaného Sudán 1 ve zhruba 350 druzích potravin v britských hypermarketech. Toto barvivo je zakázáno v Británii i ve všech zemích Evropské unie od roku 1995. Jeho stopy byly objeveny ve worcesterské omáčce vyvezené z Británie do Itálie.

Podrobnosti vyšly najevo minulý týden, kdy britský úřad pro potravinářské standardy zveřejnil seznam výrobků, ve kterých se Sudán l vyskytuje a tyto výrobky byly ihned staženy z regálů britských hypermarketů. Byla to nejrozsáhlejší akce svého druhu v dějinách britského potravinářství.

Sudán 1 je synteticky vyrobené červené barvivo, které se běžně používá na barvení rozpouštědel, olejů, benzinu a lešticích prostředků. Jelikož je o něm známo, že Sudán l je rakovinotvorný, nesmí se používat jako přísada v potravinářství ve Spojených státech od roku 1918, v zemích Evropské unie od poloviny devadesátých let.

Ředitel britského úřadu pro potravinářské standardy Jon Bell řekl, že velmi malý obsah Sudánu 1 v hotových výrobcích jako jsou smažené brambůrky s příchutí vorcesterské omáčky, polévky a hotová jídla znamená, že nikomu nehrozí okamžité nebezpečí, nicméně mělo by se předejít další konzumaci těchto výrobků.

Mezi hypermarkety, které závadné výrobky stáhly jsou Tesco, Asda, Marks a Spencer a Waitrose. Zákazníci, kteří najdou tyto výrobky dosud nepoužité doma, jsou vyzýváni, aby je vrátili tam, kde je koupili a dostanou peníze zpět.

Od července roku 2003 platí nařízení podle něhož každá zásilka španělského pepře dovezená do Británie musí mít potvrzení, že neobsahuje barvivo Súdán l - pracovníci úřadu pro potravinářské standardy a zástupci místních samospráv provádějí namátkové kontroly u více než jednoho tisíce dovážených balíčků, ale závadná zásilka odpovědná za současnou kontroverzi, se do Británie dostala v roce 2002.

Podle zákonů na ochranu potravin mohou nyní výrobci závadného zboží a hypermarkety, které je prodávaly dostat neomezené pokuty.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme