Zakázané barvivo postrachem britských zákazníků i obchodů

Celé řadě britských hypermarketů a výrobců potravin hrozí mnohamilionové pokuty souvislosti s objevením zakázaného karcinogenního barviva v celé škále potravinářských výrobků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní vozík | Foto: Jan Rosenauer

Kontroverze se odvíjí od výskytu karcinogenního červeného barviva zvaného Sudán 1 ve zhruba 350 druzích potravin v britských hypermarketech. Toto barvivo je zakázáno v Británii i ve všech zemích Evropské unie od roku 1995. Jeho stopy byly objeveny ve worcesterské omáčce vyvezené z Británie do Itálie.

Podrobnosti vyšly najevo minulý týden, kdy britský úřad pro potravinářské standardy zveřejnil seznam výrobků, ve kterých se Sudán l vyskytuje a tyto výrobky byly ihned staženy z regálů britských hypermarketů. Byla to nejrozsáhlejší akce svého druhu v dějinách britského potravinářství.

Sudán 1 je synteticky vyrobené červené barvivo, které se běžně používá na barvení rozpouštědel, olejů, benzinu a lešticích prostředků. Jelikož je o něm známo, že Sudán l je rakovinotvorný, nesmí se používat jako přísada v potravinářství ve Spojených státech od roku 1918, v zemích Evropské unie od poloviny devadesátých let.

Ředitel britského úřadu pro potravinářské standardy Jon Bell řekl, že velmi malý obsah Sudánu 1 v hotových výrobcích jako jsou smažené brambůrky s příchutí vorcesterské omáčky, polévky a hotová jídla znamená, že nikomu nehrozí okamžité nebezpečí, nicméně mělo by se předejít další konzumaci těchto výrobků.

Mezi hypermarkety, které závadné výrobky stáhly jsou Tesco, Asda, Marks a Spencer a Waitrose. Zákazníci, kteří najdou tyto výrobky dosud nepoužité doma, jsou vyzýváni, aby je vrátili tam, kde je koupili a dostanou peníze zpět.

Od července roku 2003 platí nařízení podle něhož každá zásilka španělského pepře dovezená do Británie musí mít potvrzení, že neobsahuje barvivo Súdán l - pracovníci úřadu pro potravinářské standardy a zástupci místních samospráv provádějí namátkové kontroly u více než jednoho tisíce dovážených balíčků, ale závadná zásilka odpovědná za současnou kontroverzi, se do Británie dostala v roce 2002.

Podle zákonů na ochranu potravin mohou nyní výrobci závadného zboží a hypermarkety, které je prodávaly dostat neomezené pokuty.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme