Evropská komise zařadila jádro a zemní plyn mezi zelené zdroje. Vyhověla připomínkám Česka

Evropská komise ve středu schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie, na něž mají členské země Evropské unie zásadně odlišné názory. Komise v takzvané taxonomii vyšla vstříc zemím jako Francie, Polsko či Česko, které chtějí na jádro a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel (Aktualizováno: 12:57 2. 2. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový hořák (ilustrační foto)

Evropská komise by měla vyhovět českým připomínkám. Zařadí jádro a zemní plyn mezi zelené zdroje (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Konečná podoba taxonomie se proti původnímu návrhu z přelomu roku dočkala několika změn. Komise například odstranila dílčí termíny pro přechod k čistému plynu a ponechala jen konečný rok 2035, kdy budou muset zelenými investicemi podpořené podniky využívat pouze nízkoemisní plyny.

Úspěch pro jádro. Dosud se s ním nepočítalo, teď má 25 let, říká velvyslanec o plánu Evropské komise

Číst článek

U jádra se zásadní podmínky nezměnily, státy tedy budou muset mimo jiné mít hlubinná úložiště vyhořelého paliva od roku 2050.

Pravidla, jejichž cílem je přesvědčit soukromé investory k podpoře zmíněných zdrojů v příštích dvou desítkách let, kritizuje skupina dalších států.

Rakousko a Lucembursku kvůli zařazení jádra a zemního plynu mezi zelené zdroje hrozí žalobou. O návrhu ještě budou europoslanci a unijní země jednat.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme