Čaputová: Migrace je problém celé EU, řešení musí hledat i země, kam uprchlíci nesměřují

Otázka migrace je problém celé Evropské unie a na řešení se musejí podílet i ti, k nimž uprchlíci nesměřují. V rozhovoru s francouzským listem Le Monde to řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se ve středu sešla s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Země visegrádské skupiny, tedy Slovensko, ČR, Maďarsko a Polsko, se podle ní musí vrátit k hodnotám z dob vzniku skupiny: evropské jednotě, demokracii a právnímu státu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se sešla s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

„Musíme být mezi zeměmi, které hledají řešení (migrace), i když do naší země uprchlíci nesměřují. Je pravda, že v našem regionu je to citlivé téma, protože nejme uvyklí na rozdílnosti, jiné kultury, jiné lidi,“ řekla Čaputová deníku.

Čaputová se sešla s čínským ministrem, zkritizovala porušování lidských práv

Číst článek

Podle ní je třeba na jedné straně respektovat obavy lidí a brát na ně ohled, ale zároveň se podílet na hledání řešení, jako je posílení hranic, rozdělování uprchlíků, které bude fungovat, a řešení příčin, nikoli důsledky migrace.

Několik otázek se týkalo vztahů členů skupiny V4 a Čaputová prohlásila, že Slovensko, které jako jediné z uskupení přijalo euro, je z visegrádské čtyřky nejlépe integrovanou zemí do EU.

Tazatelka se také zeptala, zda prezidentka nepluje proti proudu, když se v Praze rozhodla jít ke hrobu bývalého prezidenta Václava Havla, kam ji současný prezident Miloš Zeman nedoprovodil, nebo když ve Varšavě vyzdvihla roli bývalého prezidenta Lecha Walesy. Čaputová odpověděla, že je pro ni důležité vyjádřit úctu těm, kteří vyznávali nebo vyznávají stejné hodnoty jako ona.

Současní politici ve V4 se podle ní sice těší z výsledků bouřlivého roku 1989, ale na určité věci se dívají rozdílně. „Myslím si, že každý z nich chápe právo a určité svobody jinak,“ řekla.

Skupina V4 by podle ní neměla řešit jenom vlastní, regionální problémy, ale měla by uvažovat ve jménu celého evropského společenství, být jeho aktivním partnerem a vrátit se k zásadám, na nichž vznikla, což je evropská jednota, demokracie a právní stát.

Emmanuel Macron a Zuzana Čaputová | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme