„Asi od roku 2017 se situace Ujgurů v Číně začala dost zhoršovat. Úřady zatkly a do koncentračního tábora poslaly na dvacet mých blízkých, včetně švagra," vzpomíná Adil. Do Francie odjel kvůli studiu.
Při výpočtu podpory se uznají vyšší náklady na bydlení. U zranitelných skupin, tedy dětí, těhotných, seniorů nebo invalidů, to je 6000 korun za měsíc, u ostatních 4000.
Lázeňský dům byl v Teplicích opravdu vyhrazen pro humanitární účely, české děti se ale nikam stěhovat nemusely. „Nebylo to tak, že bychom někomu něco odtrhli od úst,“ vysvětluje obchodní ředitelka.
„Pro nárok na český starobní důchod musí ukrajinští uprchlíci v Česku dosáhnout důchodového věku podle našich právních předpisů,“ vyvrací Jakub Augusta, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.
Česko by mělo podle 65 procent dotázaných usilovat o rychlé ukončení války na Ukrajině, i když by to znamenalo, že Rusku zůstanou některá okupovaná území.
Hospodářská a politická krize v Libanonu prohloubila napětí v tamní společnosti. A syrští uprchlíci přemýšlejí jestli zůstanou ve stále nepřátelštější zemi, nebo jestli budou riskovat návrat do Sýrie.
Ve srovnání s rokem 2022 stoupl počet úmrtí o dvacet procent. Nejvíce lidí přišlo o život při snaze překonat Středozemní moře, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci.
Do svých domovů v Doněcké oblasti se podle tamních úřadů od začátku ruské invaze vrátilo přes 230 tisíc uprchlíků. Válka tam ale pořád trvá a bezpečnostní situace je kritická.
Bělorusko zadrželo v minulém roce po návratu ze zahraničí nejméně 125 svých občanů. Režim Alexandra Lukašenka navíc zrušil možnost zažádat si o nový cestovní pas na konzulátech.
Nepracující ukrajinští uprchlíci, jedovaté ukrajinské obilí či zvýšení kriminality v důsledku migrace z Ukrajiny. To jsou témata nepravdivých výroků, kterým podle měření CEDMO lidé v Česku důvěřují.
S klarinetem, který studuje na teplické konzervatoři, jednadvacetiletý Roman začal kolem čtrnácti let. „Skončil jsem studium na Ukrajině a pokračovat budu tady. Máte úžasnou školu,“ říká Roman.
„My jsme se báli, že budou Ukrajinci demotivovaní od toho pracovat, protože když začnete pracovat, tak přijdete o část dávek. Nicméně se ukazuje, že počet pracujících narostl,“ říká sociolog Prokop.
O azyl ve Finsku v září požádalo 13 lidí, kteří přijeli přes hranici s Ruskem. V říjnu už to to bylo 32 lidí, a za první dva listopadové týdny téměř 500. Tématu se věnuje Svět ve dvaceti minutách.
„V Gaze teď není bezpečno vůbec nikde. Počet obětí, nevinných lidí, už přesáhl pravděpodobně na obou stranách 10 tisíc,“ říká Michal Broža z informačního centra OSN v Praze.
Novela zákona lex Ukrajina 5 měla ukrajinské uprchlíky přiblížit k běžnému nájemnímu bydlení a trhu práce. Přinesla novela to, co si od ní vláda slibovala?
Jordánsko, kde žijí už více než dva miliony palestinských uprchlíků, a Egypt mají obavy z přílivu dalších běženců. Považují takový vývoj za možné ohrožení své národní bezpečnosti.
Petrosjanová je jednou z přibližně 120 000 etnických Arménů, jejichž svět se obrátil vzhůru nohama poté, co Ázerbájdžán minulý týden spustil bleskovou ofenzivu.
Již dříve papež ostře kritizoval zacházení s běženci u evropských břehů a označil Středozemní moře za „největší hřbitov světa“. Odpírání vstupu migrantům je podle něj skandální, nechutné a hříšné.