V reakci na loňské ničivé povodně vláda předkládá novelu vodního zákona, která protipovodňová opatření nově definuje jako objekty stavěné ve veřejném zájmu. V praxi to umožňuje vyvlastňovací řízení.
Řízení výstavby nové ranveje na Letišti Václava Havla se opět rozeběhlo. V pořadu Pro a proti na Plusu o tom diskutují Anna Vinklárková z neziskové organizace Arnika a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.
„Není to jen znečištění a kontaminace. Vidíme také zkázu celé přírody a zdrojů – úhyn zvířat, ničení nejproduktivnějších a největších ekosystémů, zejména v jižní čísti země,“ popisuje ekolog Soroka.
Spolana Neratovice mezi podniky vévodí kvůli vypouštění karcinogenů při výrobě surovin pro výrobu plastů. „Šlo o druhé nejvyšší množství zaznamenané v sedmnáctileté historii IRZ,“ uvedla Arnika.
Jitka Straková, která průzkum prezentovala, uvedla, že podle zástupců letiště by měl konec využívání pěn s PFAS nastat v roce 2022. Straková zdůraznila, že se nesmí odkládat.
FOTOGRAFIE. Některé plastové hračky a doplňky na českém trhu obsahují nebezpečné látky, které u dětí způsobují poruchy chování a nervové soustavy. Výskyt takzvaných bromových zpomalovačů hoření objevila při mezinárodním šetření tuzemská organizace Arnika.
Dvě třetiny testovaných sklenic s potisky podle organizace Arnika obsahovaly jedovaté látky. Dvacet ze třiceti vzorků v sobě mělo vysoké koncentrace olova a kadmia. Všechny jsou zahraniční výroby. Problematické byly levné i drahé sklenice.
Sedm z osmi kontrolovaných párů dětské letní obuvi obsahovalo škodlivé ftaláty nebo olovo. Odhalily to laboratorní testy, které si nechala udělat česká ekologická organizace Arnika. Sdružení už proto dalo podnět České obchodní inspekci, aby výrobky prověřila.
Česku se příliš nedaří třídit bioodpad. Ročně ho každý z nás vytřídí v průměru jen do 150 kilogramů. Vyplývá to z průběžných výsledků organizace Arnika a společnosti EKO-KOM, která svoz bioodpadu zajišťuje. Větve, posekanou trávu, ale třeba i odpadky z kuchyně by lidé měli vyhazovat do speciálních hnědých kontejnerů nebo svážet do sběrných dvorů a kompostáren. Česko se snaží vyhovět evropské směrnici, která nařizuje do roku 2020 snížit objem bioodpadu na skládkách na třetinu.
V českých obchodech jsou k dostání bižuterie a nádobí, které obsahují toxické olovo a kadmium. Zjistila to česká ekologická organizace Arnika. Ekologové zkontrolovali přibližně 200 vzorků zboží, problémy našli zhruba u desetiny. Většinou se týkaly produktů vyrobených v Číně.
Podniky loni vypustily do ovzduší a vody o něco méně rakovinotvorných a dalších nebezpečných látek než v roce 2013. Oznámilo to sdružení Arnika. Netýká se to ale středočeské chemičky Spolana Neratovice, která naopak vyprodukovala škodlivin výrazně víc. Sdružení ji proto vyhlásilo Skokanem roku.
Obyvatelé Písku vyhazují o třetinu méně odpadu než průměrní Češi a až osmkrát efektivněji zpracovávají bioodpad. Od nevládní ekologické organizace Arnika za to město dostalo Odpadového Oskara. Písek patří mezi tři české lokality, kde s komunálním odpadem nakládají nejlépe, a podle organizátorů se přibližuje i nejlepším evropským regionům.
Ekologické hnutí Arnika kritizuje silničáře v Královéhradeckém kraji. Podle údajů ochránců přírody kácí kolem cest několikrát víc stromů, než jich k silnicím vrátí. V celé zemi zmizelo podle údajů ekologů za deset let 166 tisíc stromů. Silničáři ale namítají, že stromy jsou často pro dopravu nebezpečné.
Letošní intenzivnější kácení stromů kolem vlakových tratí se vyplatilo, tvrdí Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Podle ní byly díky tomu následky ledovkové kalamity menší. Správa se kvůli kácení dostala do sporu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP), která jí za nepovolené kácení hrozila pokutou. A údajně nadměrné zásahy do porostu podél kolejí kritizovalo i ekologické sdružení Arnika.
Některé přívěsky k populárním gumičkám „loom bands“ a takzvané zaplétací špagety obsahují podle laboratorních testů, které nechalo provést ekologické sdružení Arnika, zdraví škodlivé ftaláty a těžké kovy, zejména olovo. Přímo v gumičkách, ze kterých děti pletou barevné náramky, se prý nebezpečné látky nevyskytují.
Některé barevné gumičky 'loom bands', ze kterých si pletou školáci náramky, obsahují až 500krát vyšší podíl jedovatých změkčovacích látek, než povoluje evropská norma. V Česku se ale prý neprodávají. Alespoň tedy podle dosavadních zjištění České obchodní inspekce a organizace Arnika.
Životní prostředí ve Zlínském kraji loni nejvíce zatěžoval styren. Vyplývá to z údajů sdružení Arnika. Ekologové dnes zveřejnili pořadí firem a jedů, které unikají do přírody východní Moravy. Čerpají při tom z veřejného registru znečišťovatelů.
Ekologická organizace Arnika včera uspořádala setkání na Mariánské louce v Děčíně, kde seznamovala lidi s nevýhodami používání igelitových tašek a dopady na životní prostředí. V rámci akce proběhlo i podepisování petice za spravedlivější poplatky za svoz komunálního odpadu Co vytřídíš, neplatíš.
České podniky loni vypouštěly méně polétavého prachu než o rok dříve, stoupl ale objem dioxinů v odpadech. Vyplývá to ze žebříčku znečišťovatelů, který zveřejnilo sdružení Arnika. Podle něj sídlí největší znečišťovatelé životního prostředí v Moravskoslezském, Ústeckém, ale i Středočeském kraji.
Nebezpečný odpad objevili ekologové u potoka na Frýdlantsku. Sdružení Arnika tvrdí, že směs toxického popílku pochází z nedaleké spalovny. Kdo materiál do potoka vysypal, ale není jasné. Arnika už kvůli tomu podala podnět České inspekci životního prostředí.
Cílem petice, kterou dnes členové sdružení Arnika ponesou na ministerstvo životního prostředí, je kvalitní ochrana cenných přírodních území. V textu poukazují na konkrétní lokality patřící do soustavy Natura 2000, která mají význam pro celou Evropu. Podle ekologů splňují tato území podmínky mezinárodních dohod, které Česká republika podepsala, a ministerstvo by proto mělo zmíněná území důsledně ochránit.
Ekologové varují, že zkrášlování dětských pokojíčků se nemusí vyplatit. Mají totiž výsledky rozborů, které ukázaly, že v některých tapetách a podlahách jsou toxické látky, které škodí hlavně dětem. Dnes chtějí výsledky zveřejnit.
Před krajským úřadem v Jihlavě se dnes sešli obyvatelé Vysočiny, kteří nesouhlasí s výstavbou nové velkokapacitní spalovny odpadů. Upozorňuje, že vedení kraje údajně nebere v úvahu názor občanů a soustředí se pouze na jedinou variantu nakládání s odpadem. Podle ekologů se přitom nabízejí i přírodě a lidem vstřícnější řešení, jako je recyklace nebo kompostování bioodpadů.
Ekologové varují: řada věcí, které běžně používáme, může obsahovat nebezpečné látky. Jde třeba o nádobí anebo dětské hračky. Obchodní inspektoři nedokáží zkontrolovat vše, a tak se zdraví škodlivé věci dostávají i na náš trh. Hnutí Arnika dnes proto lidem v Ostravě nabídlo, že za pár vteřin otestují vše, co si přinesou.
Do ovzduší uniká stále víc prachových částic a látek, které mohou způsobit rakovinu. Je jich víc i v odpadech. Naopak formaldehyd zatěžuje životní prostředí čím dál méně. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnilo ekologické sdružení Arnika.