Arnika

Arnika v textech na iROZHLASU

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Česku se příliš nedaří třídit bioodpad. Ministerstvo chystá přísnější zákon

Česku se příliš nedaří třídit bioodpad. Ročně ho každý z nás vytřídí v průměru jen do 150 kilogramů. Vyplývá to z průběžných výsledků organizace Arnika a společnosti EKO-KOM, která svoz bioodpadu zajišťuje. Větve, posekanou trávu, ale třeba i odpadky z kuchyně by lidé měli vyhazovat do speciálních hnědých kontejnerů nebo svážet do sběrných dvorů a kompostáren. Česko se snaží vyhovět evropské směrnici, která nařizuje do roku 2020 snížit objem bioodpadu na skládkách na třetinu.

|Jan Kopřiva, ČRo |Regiony

Písek vybojoval Odpadového Oskara. V třídění prý dohání nejlepší evropská města

Obyvatelé Písku vyhazují o třetinu méně odpadu než průměrní Češi a až osmkrát efektivněji zpracovávají bioodpad. Od nevládní ekologické organizace Arnika za to město dostalo Odpadového Oskara. Písek patří mezi tři české lokality, kde s komunálním odpadem nakládají nejlépe, a podle organizátorů se přibližuje i nejlepším evropským regionům.

Má to smysl, kalamita to potvrdila, obhajuje SŽDC kácení u tratí

|Zprávy z domova

Letošní intenzivnější kácení stromů kolem vlakových tratí se vyplatilo, tvrdí Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Podle ní byly díky tomu následky ledovkové kalamity menší. Správa se kvůli kácení dostala do sporu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP), která jí za nepovolené kácení hrozila pokutou. A údajně nadměrné zásahy do porostu podél kolejí kritizovalo i ekologické sdružení Arnika.

|Veronika Sedláčková |Zprávy z domova

Některé doplňky ke gumičkám 'loom bands' obsahují ftaláty a těžké kovy

Některé přívěsky k populárním gumičkám „loom bands“ a takzvané zaplétací špagety obsahují podle laboratorních testů, které nechalo provést ekologické sdružení Arnika, zdraví škodlivé ftaláty a těžké kovy, zejména olovo. Přímo v gumičkách, ze kterých děti pletou barevné náramky, se prý nebezpečné látky nevyskytují.

|Petr Medek, Dagmar Cestrová, Matěj Skalický, Jan Bumba |Zprávy z domova

Do ovzduší se loni dostalo méně polétavého prachu, stoupl ale objem dioxinů v odpadech

České podniky loni vypouštěly méně polétavého prachu než o rok dříve, stoupl ale objem dioxinů v odpadech. Vyplývá to ze žebříčku znečišťovatelů, který zveřejnilo sdružení Arnika. Podle něj sídlí největší znečišťovatelé životního prostředí v Moravskoslezském, Ústeckém, ale i Středočeském kraji.

Ekologové předají na MŽP petici, která žádá lepší ochranu cenných přírodních lokalit

|Jan Herget |Regiony

Cílem petice, kterou dnes členové sdružení Arnika ponesou na ministerstvo životního prostředí, je kvalitní ochrana cenných přírodních území. V textu poukazují na konkrétní lokality patřící do soustavy Natura 2000, která mají význam pro celou Evropu. Podle ekologů splňují tato území podmínky mezinárodních dohod, které Česká republika podepsala, a ministerstvo by proto mělo zmíněná území důsledně ochránit.

|Veronika Sedláčková, Simona Bartošová |Regiony

V Jihlavě se sešli lidé, kteří nesouhlasí se stavbou spalovny

Před krajským úřadem v Jihlavě se dnes sešli obyvatelé Vysočiny, kteří nesouhlasí s výstavbou nové velkokapacitní spalovny odpadů. Upozorňuje, že vedení kraje údajně nebere v úvahu názor občanů a soustředí se pouze na jedinou variantu nakládání s odpadem. Podle ekologů se přitom nabízejí i přírodě a lidem vstřícnější řešení, jako je recyklace nebo kompostování bioodpadů.

|Rádio Česko |Zprávy z domova

Arnika bojuje proti utajování znečišťovatelů

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá omezení tzv. "Integračního registru znečišťovatelů", do kterého musely jednotlivé továrny a firmy hlásit počty vypuštěných znečišťujících látek. V případě, že by omezení prošlo, ocitly by se mimo dohled například karcinogenní styren nebo formaldehyd.