Arnika upořádala v Děčíně den bez igelitových tašek. Podepisovala se i petice

Ekologická organizace Arnika včera uspořádala setkání na Mariánské louce v Děčíně, kde seznamovala lidi s nevýhodami používání igelitových tašek a dopady na životní prostředí. V rámci akce proběhlo i podepisování petice za spravedlivější poplatky za svoz komunálního odpadu Co vytřídíš, neplatíš.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Igelitové tašky v Česku končí mnohdy v odpadkovém koši anebo samotné slouží jako nádoba na odpad.

Igelitové tašky v Česku končí mnohdy v odpadkovém koši anebo samotné slouží jako nádoba na odpad. | Foto: Tomáš Adamec

Rozlohu asi jednoho a půl Děčína by pokryly igelitové tašky a sáčky, které v Česku každoročně použijeme a vyhodíme. Je to více než 8 milionů za jediný den.

U příležitosti Mezinárodního dne bez plastových tašek se na to rozhodla upozornit ekologická organizace Arnika, která uspořádala setkání na Mariánské louce. Akci podpořila i děčínská hudební skupina Cácory.

„Myslíme si, že je to správná věc a že by se měl každý zamyslet nad důsledky svých činů, mezi něž patří i to, že si každý v krámě bereme kvantum igelitek, i když jich už každý kvantum v těch šuplíkách doma máme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na akci Arniky Co vytřídíš, neplatíš se vydala natáčet reportérka Iva Zítková

S jejím názorem souhlasí i Petra, která se přišla na akci podívat. Na sobě má textilní tašku.

„Tuhle akci podporuju. S textilní taškou chodím všude, mám doma asi čtyři, každou jinou barvu, takže ji nosím pořád.“

Petra podepsala i petici Co vytřídíš, neplatíš, která bojuje za spravedlivější systém poplatků za svoz komunálního odpadu. V této chvíli platí stejně ti, kteří třídí, i ti, kteří ne. Kamil Repeš z děčínské Arniky říká, že jsou města, která to už změnila.

„Například v Novém Boru, což je nedaleko Děčína, to funguje tím způsobem, že lidi, kteří třídí odpad, mají čárové kódy, ten odpad se váží a podle toho je jim vypočítáváno, kolik za něj mají zaplatit. To znamená, že pokud třídíte, jste zvýhodněni proti lidem, kteří to nedělají a hážou všechno do jedné popelnice.“

Petici v celé republice podepsalo více než 2000 lidí. Přidat své elektronické podpisy můžete i na webových stránkách arniky, kde je petice online.

Tereza Jelínková, Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme