Písek vybojoval Odpadového Oskara. V třídění prý dohání nejlepší evropská města

Obyvatelé Písku vyhazují o třetinu méně odpadu než průměrní Češi a až osmkrát efektivněji zpracovávají bioodpad. Od nevládní ekologické organizace Arnika za to město dostalo Odpadového Oskara. Písek patří mezi tři české lokality, kde s komunálním odpadem nakládají nejlépe, a podle organizátorů se přibližuje i nejlepším evropským regionům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Písek převzalo od sdružení Arnika ocenění Odpadový Oskar za jeden z nejinspirativnějších systémů odpadového hospodářství v Česku. Na snímku jsou koše se systémem podzemních sběračů odpadu v centru města. Nenápadné zařízení nahradí devět kontejnerů | Zdroj: ČTK

„Město Písek je největší město v České republice, které splnilo kritérium pro Odpadového Oskara čili produkce směsného a komunálního odpadu do 150 kilogramů,“ upozornil Milan Havel z Arniky.

„Písek boří mýty, že to ve městě nejde. Může být příkladem pro mnoho měst v České republice,“ dodal.

Třicetitisícový Písek podle Havla navíc předvádí, že třídit opad nemusí být drahé. Náklady se prý pohybují i o 20 až 30 procent pod průměrem České republiky, tedy kolem 600 až 700 korun na osobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Třicetitisícový Písek získal Odpadového Oskara. Proč, přiblížil Milan Havel, odpadový expert nevládní ekologické organizace Arnika

Snížit množství komunálního a směsného odpadu pod hranici 150 kilogramů na osobu a rok považuje Havel za dosažitelný cíl pro celou Českou republiku. Zatím se to ale podařilo jen osmnácti městům.

„Jsou samozřejmě města, která tu otázku tolik neřeší nebo potřebují právě inspiraci, návody, jak to udělat. Někteří se bojí, že za to hodně zaplatí, neumí si to zkalkulovat. A právě proto města, která dostala Oskara, je mohou inspirovat,“ věří Havel.

Cenu odpoledne převzala písecká starostka Eva Vanžurová, zvolená za hnutí Jihočeši 2012: „Prvotní bylo obrovské překvapení, protože takové ocenění není jednoduché získat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Písek patří mezi tři česká města, která nejlépe hospodaří s komunálním odpadem

„Velké poděkování patří občanům, kteří jsou ochotni třídit odpad. Pro mě je to ocenění dlouhodobé koncepce, kterou se město Písek snaží naplňovat,“ prohlásila.

Stále je prý ale co zlepšovat. V Písku by chtěli zřídit ještě dva sběrné dvory a zintenzivnit osvětu mezi obyvateli sídlišť. Cílem města pro další období je snížit množství směsného odpadu pod hranici 100 kilogramů na osobu a rok.

Odpadového Oskara mohou získat pouze obce a města, která produkují maximálně 150 kilogramů komunálního odpadu na obyvatele a rok. Kromě Písku se letos mezi třemi nejlepšími umístily také Chvalšiny na Českokrumlovsku a Mikulov na jižní Moravě.

Jan Kopřiva, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme