Beata Szydłová

Polská politička ze strany Právo a spravedlnost. V říjnových volbách v roce 2015 byla volebním lídrem strany, od listopadu 2015 do prosince 2017 pak předsedkyní polské vlády. Ve vládě premiéra Mateusze Morawieckého se stala vicepremiérkou bez portfeje.

Beata Szydłová v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy ze světa

Diktát Berlína, zní z Polska po znovuzvolení Tuska do čela Evropské rady

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v rozhovoru se serverem wpolityce.pl označil znovuzvolení krajana Donalda Tuska do čela Evropské unie za signál toho, že EU se podřizuje "diktátu Berlína". Polsko nyní vetuje závěry ze summitu Evropské unie. Podle právníků tím ale nezpochybní zvolení Tuska do čela Evropské rady, uvedla ve čtvrtek televize TVN 24.

Tusk není neutrální, tvrdí Kaczyński. Varšava se ho pokouší nahradit novým kandidátem

|Filip Harzer |Zprávy ze světa

Místo Tuska jiný Polák, to je cíl současné polské vlády. Její předsedkyně Beata Szydlová (Právo a spravedlnost) se zotavila po autonehodě a sonduje u evropských lídrů možnost podpory „alternativního“ polského kandidáta na funkci předsedy Evropské rady. Tu momentálně zastává bývalý polský premiéra a předseda strany Občanská platforma Donalda Tuska. V březnu by měl obhajovat druhé funkční období, ale nynější konzervativní vláda se staví ostře proti němu. Podle Kaczyńského jsou informace o novém kandidátovi v této chvíli spekulace.

|Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Polská premiérka Beata Szydlová měla autonehodu. Neutrpěla vážná zranění, přesto ji převážel vrtulník

Limuzína polské premiérky Beaty Szydlové v Osvětimi narazila do stromu. Polské předsedkyni se nic vážného nestalo, podle mluvčího Rafala Bochenka utrpěla jen modřiny. Přesto ji vrtulník záchranné služby po první prohlídce v Osvětimi převezl do vojenské nemocnice ve Varšavě. V poslední době to není poprvé, kdy měl někdo z polských politiků nehodu.

| ČTK, Martin Balucha |Zprávy ze světa

Polský parlament v obležení. Stovky protestujících zatarasily východy kvůli zákonu o novinářích

Několik stovek příznivců opozice zablokovalo v noci na sobotu všechny východy z budovy polského parlamentu ve Varšavě. V té se nacházeli kromě premiérky Beaty Szydlové a předsedy vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského také více než dvě stovky poslanců. Policie demonstranty vyzvala, aby se rozešli. Protestujícím vzápětí pohrozila použitím násilí.

| ČTK, ČRo, Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Szydlová v EP obhajovala kroky polské vlády, jsou prý v souladu s evropskými standardy

Polská premiérka Beata Szydlová obhajovala před poslanci Evropského parlamentu kroky nové polské vlády. Reformy týkající se třeba ústavního soudu nebo veřejnoprávních médií jsou podle ní v souladu s evropskými standardy. Evropský parlament stejně jako Evropskou komisi znepokojují kroky, které kabinet Szydlové podniká a chystá kvůli tomu rezoluci. Dnešní vystoupení polské premiérky na tom pravděpodobně nic nezmění.

|Vít Pohanka, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Polsko zná složení nové vlády. Kandidátkou na premiérku je Beata Szydlová

Polsko zná členy nové vlády. Jednobarevný kabinet sestavila konzervativní strana Právo a spravedlnost. Kandidátkou na premiérku je Beata Szydlová. Ministrem zahraničí se stane proamerický politik Witold Waszczykowski. Ministerstvo obrany povede kontroverzní politik a historik Antoni Macierewicz. Nový kabinet ale ještě musí získat důvěru parlamentu.