Jako příklad premiér Andrej Babiš (ANO) zmínil to, že „se dětem nechce chodit v létě spát, kdy je ještě po 21.00 světlo.“ Variantu doporučují i vědci, kteří se zabývají výzkumem biologických rytmů.
Říká se, že změna času může narušit spánek nebo obecně chod dne. Proč tomu tak je a jak z toho ven, vysvětluje pro Radiožurnál bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová.
Spor mezi Kosovem a Srbskem je údajně příčinou toho, že mnoho radiobudíků či hodin v mikrovlnných troubách jde už několik týdnů až o šest minut pozadu. Postiženo je 25 zemí Evropy včetně Německa.
Skupina europoslanců chce skoncovat se střídáním letního a zimního času. Energetické úspory, kvůli kterým vzniklo, už jsou podle nich minimální. Navíc tvrdí, že střídání času škodí lidskému zdraví.
Mezinárodní sportovní arbitráž ve švýcarském Lausanne zrušila tresty 28 ruským sportovcům původně potrestaným za porušení antidopingových pravidel v Soči.
Mezinárodní lyžařská federace chce pro norskou běžkyni na lyžích Therese Johaugovou přísnější distanc za doping než 13 měsíců. Federace se odvolala k arbitrážnímu soudu CAS.
Vyřazení běloruských rychlostních kanoistů z olympijských her v Riu de Janeiro bylo neopodstatněné. Světová kanoistická federace ICF loni v červenci kvůli opakujícím se dopingovým případům vyloučila běloruské muže na rok z mezinárodních soutěží, sportovní arbitráž CAS však dnes tento trest zrušila.
Sportovní arbitrážní soud (CAS) na základě odvolání snížil Realu Madrid o polovinu roční zákaz přestupů, který dostal od FIFA za mezinárodní transfery fotbalistů do 18 let. Španělský klub tak může registrovat nové hráče už od léta 2017.
Velkou většinou hlasů schválila Dolní sněmovna harmonogram brexitu. Zákonodárci souhlasili s tím, že britský odchod z Evropské unie oficiálně začne do 31. března 2017.
Sportovní arbitráž CAS potvrdila šestiletý zákaz působení ve fotbale pro bývalého předsedu FIFA Seppa Blattera za porušení etických pravidel. Blatter tak obdobně jako Michel Platini, jemuž v roce 2011 vyplatil dva miliony švýcarských franků (zhruba 50 milionů korun) za poradenskou činnost bez jakéhokoli dokladu, s odvoláním neuspěl.
Během uplynulých olympijských her se jméno sportovního právníka Jana Šťovíčka v českých médiích objevovalo častěji, než tomu bylo v případě některých úspěšných olympioniků. Právě on se snažil pro Martinu Sáblíkovou vybojovat místo v cyklistické časovce. To se nakonec nepodařilo, přesto si však Šťovíček myslí, že měl celý boj smysl.
Trenér Petr Novák přesvědčoval Martinu Sáblíkovou, že se může kvalifikovat i na letní olympijské hry. Radoval se s ní v době, kdy si myslela, že časovku v Riu pojede. Teď se musí olympionička i její trenér vyrovnat se zklamáním po rozhodnutí sportovní arbitráže.
Martina Sáblíková nesmí na start zítřejší cyklistické olympijské časovky. Zvláštní panel Mezinárodní sportovní arbitráže zamítl přímo v Riu žalobu ze strany jejího týmu. Nepřesvědčila ho přítomnost závodnice přímo v Riu ani argumentace právníka Jana Štovíčka. Ten chce podobným případům aspoň zamezit do budoucna.
Odpověď na otázku, jestli se Martina Sáblíková v cyklistické časovce v olympijském Riu nakonec představí, stále neexistuje. Případ české reprezentantky dnes řešila Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) a navzdory tomu, že konečný verdikt měl být znám ještě v pondělí, nakonec bude rozhodnutí zveřejněno až zítra kolem 13.30 SEČ.
Martina Sáblíková šla spát znovu v nejistotě. Přitom už měla vědět, jestli do olympijské časovky cyklistek nastoupí, nebo ne. Jenže Sportovní arbitrážní soud má kvůli Rusům rekordní množství práce, takže projednání žaloby Českého olympijského výboru odložila.
Český olympijský výbor společně s Českým svazem cyklistiky podal v zastoupení advokátní kanceláře žalobu ke zvláštnímu panelu Mezinárodní sportovní arbitráže CAS v dějišti her v Riu kvůli startu Martiny Sáblíkové v olympijské časovce. Rozhodnout se musí do 24 hodin.
Mezinárodní olympijský výbor měl ještě vpředvečer zahájení 31. Letních olympijských her jasno - ruští sportovci, kteří v minulosti dopovali, v Riu závodit nebudou. Jenže samotní Rusové boj stále nevzdávají a začínají se obracet na Sportovní arbitrážní soud. Na jeho rozhodnutí čeká i Martina Sáblíková.
Expert na sportovní právo Jan Šťovíček chce pro Martinu Sáblíkovou získat místo v olympijské časovce po Rusce Olze Zabelinské, která byla vyloučena kvůli dopingové minulosti. Pokud v nejbližších dnech neuspěje, na víkend chystá žalobu ke zvláštnímu panelu Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS), který zasedá v Riu de Janeiru.
Martina Sáblíková přece jen odcestuje do Ria. Přestože její start na srpnových olympijských hrách v cyklistické časovce závisí na rozhodnutí Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS), trojnásobná vítězka zimní olympiády v rychlobruslení věří, že jí účast bude povolena.
Na olympijských hrách v Riu de Janeiru nebudou startovat ruští atleti. Rozhodla o tom sportovní arbitráž CAS ve švýcarském Lausanne. Zamítla 68 odvolání proti kolektivnímu trestu od mezinárodní federace IAAF za rozsáhlý dopingový skandál.
Rok 2015 bude o sekundu delší. Takzvaná přestupná vteřina se přidá v Česku zítra ve dvě hodiny ráno. Důvodem je postupné zpomalování zemské rotace, proto se musí srovnat atomový čas s otáčením Země.
O hodinu dopředu se posunul čas ve dvě hodiny v noci ze soboty na neděli. Změna zimního času na letní ale nechává Čechy většinou klidnými. K petici proti střídání časů se připojilo jen sedm tisíc lidí. Česká iniciativa s názvem Pouze jeden čas potřebuje sesbírat aspoň milion podpisů, aby tématu věnovala pozornost Evropská komise. Lidé ale mohou mít problémy se soustředěním nebo spánkem.
Přechod na letní čas se uskuteční v noci ze soboty 29. na neděli 30. března. Hodinové ručičky se posunou o hodinu dopředu. Třináct dálkových vlaků Českých drah, které budou tou dobou na cestě, se úderem druhé hodiny ranní kvůli chybějícím 60 minutám zpozdí.