Roberto Vittori patří k předním evropským astronautům. Do vesmíru se vydal třikrát, dvakrát s ruskými Sojuzy, jednou v americkém raketoplánu Endeavour na jeho závěrečné misi.
Poslední mise byla kromě čistě vědeckých úkolů i poměrně hravá. K šíření příjemné atmosféry byl na palubě hlavně druhý český astronaut, plyšový krteček, kterého s sebou vzal Američan Andrew Feustel.
Americký raketoplán Endeavour je definitivně ve výslužbě. Ulicemi Los Angeles se ho podařilo dopravit do muzea Kalifornského vědeckého střediska. Dvoudenní složité putování se neobešlo bez komplikací.
Ulicemi Los Angeles se sune hlemýždím tempem kolos raketoplánu Endeavour. Směřuje do muzea, kde už zůstane jako stálý exponát. Je to jedinečná technická operace – v ulicích města se nikdy tak velký objekt nepohyboval. Ne všichni obyvatelé Los Angeles jsou ale nadšení.
Raketoplán Endeavour si razí svou poslední cestu ulicemi Los Angeles. Vysloužilé vesmírné plavidlo se vypravilo na dvoudenní cestu z mezinárodního letiště do muzea, kde už zůstane. Jeho poslední cesta bude trvat dva dny a vyžádala si rozsáhlé přípravy.
Z vesmíru dorazila první fotografie s legendárním seriálovým Krtečkem. Speciálně vyrobený maňásek v současnosti cestuje s americkými astronauty v raketoplánu Endeavour. Postavičku vytvořenou Zdeňkem Millerem má na snímku na ramenou Andrew Feustel, kterého s Českem pojí příbuzenské vztahy. Jeho manželka je totiž po matce českého původu a svému manželovi doporučila Krtečka vzít sebou, aby pomohl vzbudit u dětí a mladých lidí v Česku zájem o kosmonautiku, vědu a technické obory.
Papež Benedikt XVI. telefonoval s posádkou Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a s astronauty raketoplánu Endeavour, který u ISS kotví. Stal se tak prvním papežem, který telefonoval do vesmíru.
První plánovaný start raketoplánu Endeavour se 29. dubna nezdařil. Na další pokus si tak musel počkat i jeden z členů posádky - figurka plyšového Krtečka. Dnes ve 14:56 našeho času se dočkal on i šestice astronautů. Všichni by se z mise měli vrátit za 16 dnů.
Pokud to počasí dovolí, měl by se odpoledne z Mysu Canaveral na Floridě vznést ke svému poslednímu letu americký raketoplán Endeavour. Původně měl startovat už koncem dubna, ale kvůli technické závadě byla mise odložena.
Na floridském Mysu Canaveral se schyluje k historickému okamžiku. Začal odpočet a americký raketoplán Endeavour se připravuje na start. Několikrát odložený vzlet trochu rozředil pozornost světových médií, přesto se na start sjedou zvědavci z celé země.
Raketoplán Endeavour se nevydá na poslední cestu do vesmíru dřív než v neděli. Americký úřad pro letectví a kosmonautiku odhaduje, že minimálně do 8. května neskončí technici výměnu zařízení rozvodné skříně, která je pro start raketoplánu nezbytně nutná.
3:40
|Adéla Havránková, Jan Piroch, David Šťáhlavský|Zprávy ze světa
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír kvůli technickým problémům zrušil dnešní start raketoplánu Endeavour. Ten měl odletět před 22. hodinou středoevropského času. V minulých dnech v okolí mysu Canaveral zaznamenaly bouřky, ty ale nebyly bezprostřední příčinou odkladu.
Raketoplán Endeavour odstartuje naposled. Je to předposlední mise amerických raketoplánů. Tato vesmírná plavidla poutala tři desítky let pozornost světových médií. Zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka o jejich přínosu k dobývání vesmíru mluvil s historičkou washingtonského Národního muzea letectví a kosmonautiky Valery Nealovou.
Americká vesmírná agentura NASA odpočítává poslední start raketoplánu Endeavour. Jedním ze členů posádky, která v pátek poletí k mezinárodní vesmírné stanici ISS, je také Andrew Feustel. Do vesmíru vezme i populárního Krtečka. Americký astronaut poskytl Českému rozhlasu exkluzivní rozhovor.