Raketoplán Endeavour odstartoval na svou poslední misi. S Krtečkem

První plánovaný start raketoplánu Endeavour se 29. dubna nezdařil. Na další pokus si tak musel počkat i jeden z členů posádky - figurka plyšového Krtečka. Dnes ve 14:56 našeho času se dočkal on i šestice astronautů. Všichni by se z mise měli vrátit za 16 dnů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krteček, který poletí do vesmíru

Krteček, který poletí do vesmíru | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Jedna z posledních výprav do kosmu amerického vesmírného programu v podobě, jakou známe dnes, úspěšně odstartovala. Raketoplán míří k Mezinárodní vesmírné stanici, veze tam zásoby a magnetický spektrometr - zařízení v hodnotě dvou miliard dolarů, které mimo jiné slouží při hledání antihmoty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krtečkův start sledovao i Rádio Česko v pořadu Svět o třetí

„Bude schopen detekovat ve vesmíru nabité částice o energiích mnohonásobně větších, než dokážeme vyrobit na Zemi. Dokáže nám odhalit věci, které neznáme. Z pozorování víme, že ve vesmíru kromě viditelné hmoty existuje minimálně pětinásobek další hmoty,“ popisuje Antonín Vítek z Astronomického ústavu Akademie věd. Vědci na zemi na přístroj podle Vítka čekají už 16 let, tak dlouho se projekt připravuje.

Původní start zmařila závada na ohřívači napájecích jednotek. Ten zajišťuje, že na oběžné dráze nezamrzne palivo. Technici vadné součástky vyměnili a zkoušky potvrdily, že zařízení funguje.

„Závada byla beze zbytku odstraněna. Šlo o drobný elektrotechnický problém s příliš dlouhým odizolovaným drátem, který si škrtnul o konstrukci,“ popsal Vítek. „Závada byla docela nepatrná, existovala možnost, jak jí obejít,“ dodal.

Start raketoplánu je vždy velmi emotivní záležitost a nemusejí jí doprovázet zrovna takové události jako přítomnost figurky Krtečka, kterou proslavily ilustrace Zdeňka Milera, nebo Marka Kellyho, manžela členky Sněmovny reprezentantů Gabrielle Giffordsové. Ta se nyní zotavuje ze zranění, když ji v lednu v Tucsonu postřelil dvaadvacetiletý útočník.

„Je to vždy svátek, i když je to už 134. mise amerického raketoplánu po třiceti letech a 25. a poslední tohoto raketoplánu Endeavour,“ přitakává ředitel Amerického centra Miroslav Konvalina. „Nejvíce to prožívají lidé okolo posádek - šestice astronautů. Před 14 dny bylo na startu přes 2 tisíce hostů. Každému tluče srdce,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslední cesta Endeavouru tématem večerních Ozvěn dne Radiožurnálu

Po návratu se Endeavour stane exponátem muzea v Los Angeles. Americký program raketoplánů, který začal před třiceti lety, by měla v červnu ukončit mise raketoplánu Atlantis.„Raketoplány byl technický zázrak, ale ekonomický propadák a ani taková země si to nemůže dovolit, natož v dnešní doznívající krizi,“ poznamenal Vítek na adresu odklonu Spojených států od projektů raketoplánů v současné podobě.

Krtečkovi ale také povinnosti neskončí. Po návratu z daleké cesty jej čeká řada reprezentačních akcí. Do Prahy by se s ním měl přijet podívat také jeden z lidských členů tohoto posledního letu Endeavouru - Andrew Feustel. Právě on je při eltu patronem Krtečka, Feustelova manželka má totiž české kořeny.

„Krteček, který s námi poletí do vesmíru, je plyšový a asi šest centimetrů velký a věřím, že bude mít možnost podívat se, jak je naše Země nádherná z výšky a doufám, že až poletí přes Českou republiku, uvidí, jaká nádhera se nám astronautům při pohledu z vesmíru naskýtá,“ řekl ještě před startem Feustel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Skalický sledoval start Endeavouru v Americkém centru v Praze

Mezitím Česká kosmická kancelář s Americkým centrem vyhlásily výtvarnou soutěž pro děti Do kosmu s Krtečkem. Téma soutěžních prací se musí vztahovat k poslednímu letu raketoplánu Endeavour. Chystá se také řada přednášek a výstav.

"Program do Kosmu s Krtkem vznikl v reakci na úspěšnou misi raketoplánu Atlantis, na kterém byly Písně kosmické Jana Nerudy," připomněl Konvalina. Tentokrát bylo záměrem podpořit programy ke vzdělávání dětí a mládeže. Programy v Americkém centru spojené s misí Krtka do vesmíru navštívilo dosud na tisíc školáků.

Krtečkovu pouť mohou jeho fandové sledovat na webu dokosmuskrtkem.cz

Jaroslav Skalický, Helena Berková, Ondřej Houska, Michal Šenk, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme