Helene je osmou pojmenovanou bouří letošní atlantické hurikánové sezony, je ukázkou hrozby hurikánů pro obyvatele USA, kterou podle expertů přináší změny klimatu poháněné spalováním fosilních paliv.
Zaznělo, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40 stupňů Celsia a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc?
Některý ze tří povodňových stupňů platil v 5 ráno na 123 místech, zatímco před půlnocí jich bylo 80. Hladiny toků mají podle meteorologů nadále stoupat během noci a o víkendu.
„Všechny modely, máme jich k dispozici sedm, se vzácně shodují v tom, že situace zůstává víceméně stejná,“ říká k hrozbě povodní v Česku ředitel ČHMÚ Rieder.
„Srážková událost má být delší, čímž připomíná situaci z roku 1997, kdy ovšem cyklóna setrvávala asi čtyři dny prakticky bez hnutí východně od nás,“ řekl v rozhovoru hydrometeorolog Miroslav Müller.
Supertajfun Yagi dosahuje rychlosti větru až 160 kilometrů v hodině, zatím nejhůře zasažené je vietnamské průmyslové pobřežní centrum a třetí největší město Haiphong s dvěma miliony obyvatel.
Denní maxima překonalo sedmnáct stanic, většina z nich se nacházela na Moravě a ve Slezsku. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové ve Strážnici na jižní Moravě.
Údaje jsou alarmující, protože rekordů padlo více než minulý rok, kdy působil výrazně silněji jev El Niňo, který otepluje povrch oceánu v tropické části Tichomoří,což vedlo k vyšším teplotám.
Červnové vlny veder byly v Řecku ještě nedávno velmi vzácným jevem, v posledních letech jsou ale výrazně častější. V Aténách jsou rozmístěni zdravotníci a některé památky byly uzavřeny.
Už teď klimatická změna podněcuje ozbrojené konflikty, jako třeba v oblasti vysychajícího Čadského jezera. Ty jsou pak samy o sobě motorem migrace, ať vnitrostátní, anebo té mezinárodní.
Ulice, chodníky, parky i zahrady pokryla silná vrstva dvoucentimetrových krup, které podle očitých svědků padaly asi čtvrt hodiny. Větší škody na majetku město neeviduje.
Požáry se začaly rychle šířit v pátek v oblastech dvou oblíbených přímořských destinací Viňa del Mar a Valparaíso. O střechu nad hlavou přišly desítky tisíc lidí.
Teploty v severských zemích klesly ve středu již druhý den po sobě pod minus 40 stupňů Celsia. Vlna studeného vzduchu ze Sibiře a arktické oblasti se přehnala také přes západní Rusko a Polsko.
Kvůli neočekávaně intenzivním závějím jsou v Norsku silně omezeny služby. Na spoustě míst je také pozastaven svoz odpadků nebo doručování pošty. V některých městech nahradili sanitky sněžnými skútry.
Mnoho závodníků se ztratilo kvůli krupobití, mrznoucímu dešti i vichřici. Pořadatelé totiž nereagovali na varování meteorologů ohledně možného zhoršení počasí.
„Jako smysl vystupování v médiích vidím ne alarmovat, že tohle je nejhorší, co nás může potkat, ale spíš říkat, že je to ukázka možných situací a je potřeba se jim postavit čelem,“ říká Trnka.
Cyklon Poppea přinesl do Itálie průtrže mračen, vichřice a na pobřeží Sardinie až sedmimetrové vlny. Hasiči v Terstu v úterý likvidovali následky pondělních silných dešťů.
Největší pravděpodobnost bouřek je v pátek podle ČHMÚ na Šumavě a na severovýchodě České republiky. Večer budou bouřky slábnout, nejdříve v Čechách, později na Moravě a ve Slezsku.
Podle informace meteorologů se hlavně na Sokolovsku a Karlovarsku vyskytly silné bouřky s intenzivními srážkami, mohou se podle nich objevit i kroupy o průměru tří centimetrů.
V Česku se většinou vyskytují jen slabá tornáda, výjimkou je tornádo z 24. června 2021, které se vyskytlo na jižní Moravě. Podle Zacharova je to trochu otázka statistiky.