V čele žebříčku s názvem Index prosperity a finančního zdraví se umístily skandinávské země - Švédsko a Finsko. Naopak nejhůře ze zemí EU se umístily Rumunsko, Bulharsko a Řecko.
Žebříček říká, že ve velkých městech jsou dobré služby i výdělky, proto se tam stěhují vzdělanější i aktivnější lidé. Otázka však zní, co si myslet o městech a regionech, které skončily na jeho konci?
Po čtyřměsíčním propadu se začínají zlepšovat podmínky ve zpracovatelském průmyslu. Index nákupních manažerů (PMI) za listopad stoupl na 57,1 bodu z říjnových 55,1, informovala společnost IHS Markit.
Banky v květnu sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů za 40,555 miliardy korun. Objem poskytnutých hypoték vzrostl proti dubnu o 1,375 miliardy, za březnem ale zaostal o víc než čtyři miliardy korun.
„Kvůli vnějším vlivům“ hrozí, že index.hu ztratí svou nezávislost, varoval šéfredaktor Dull už před měsícem. Pod jeho prohlášení se podepsalo přes 90 zaměstnanců.
Podle tiskové zprávy Institutu pro hospodářství a mír se celosvětový index mírně zlepšil poprvé po pěti letech, když 86 hodnocených zemí dosáhlo lepšího výsledku, zatímco 76 se jich zhoršilo.
ANALÝZA. Americká nevládní organizace Freedom House každý rok zveřejňuje výroční zprávu Freedom in the World, jejíž součástí je i seznam zemí, kterých se může týkat takzvaný bod zlomu v oblasti demokracie. Česká republika na tom je v indexu organizace dosud velmi dobře, letos si však zaslouží zvýšenou pozornost: „Říjnové volby v roce 2017 ukáží, zda vyhraje nebo prohraje populistické a nacionalistické hnutí ANO, které bylo porovnáváno s vládnoucími stranami v Maďarsku a Polsku,“ stojí ve zprávě.
Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu. Dow Jonesův index poprvé v historii překonal psychologicky důležitou hranici 20 tisíc bodů a udržel se nad ní až do konce obchodování. Na nová maxima vystoupily také akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite. Za růstem stojí příznivé firemní výsledky a optimismus ohledně hospodářské politiky nového prezidenta Donalda Trumpa. Dolar však na devizových trzích oslaboval.
Podle skupiny expertů z Institute for Economics and Peace je Česká republika šestou nejbezpečnější zemí na světě. Žebříček zvaný Světový index míru (Global Peace Index) sestavují už deset let. Každoročně odhaluje ty nejbezpečnější a nejnebezpečnější země světa. Letos Česko podle průzkumu předběhlo v bezpečnosti o několik příček skoro všechny své sousedy.
Srovnání životní úrovně lidí s obyvateli okolních států nabízí speciální index, který sestavuje skupina Roklen. Ukazatel říká, že míra blahobytu Čechů mírně snižuje náskok Německa. Tam ale stále zůstává blahobyt občanů o hodně větší než v Česku.
Černé pondělí na burze v Číně otřáslo i dalšími trhy na celém světě, od Asie přes Evropu až po Spojené státy. Nejistota ohledně vývoje čínské ekonomiky vyvolala hromadný rozprodej akcií na americké burze.
Na cestě vzhůru pokročila česká ekonomika více, než se očekávalo. Český statistický úřad dnes zpřesnil ukazatel hrubého domácího produktu. Podle předběžných údajů měla loni ekonomika klesat o 1,2 procenta. Nakonec to bylo jen 0,9 procenta. Zároveň statistici potvrdili, že letos ve druhém čtvrtletí rostla ekonomika o 0,6 procenta a po 18 měsících se dostala z recese.
Česko patří v řadě parametrů k vyspělým ekonomikám Evropy, ne-li v globálním měřítku. Nijak slavně si ale už tradičně nevede v Indexu ekonomické svobody, který každý rok hodnotí přes sto padesát zemí. Letos skončila Česká republika na 52. místě. Spolu s africkou Botswanou. Žebříček vede Hongkong, před Singapurem, Novým Zélandem a Švýcarskem.
Austrálie je podle žebříčku, který vypracovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), nejlepším místem pro život. Takzvaný index kvality života hodnotí jeho úroveň podle jedenácti kritérií, mimo jiné podle zdraví, výše příjmů nebo využití volného času. Česko skončilo na 22. místě.
Němečtí podnikatelé věří vlastní ekonomice nejméně za poslední dva roky. Ukazuje na to německý index Ifo, který za červen klesl z květnových 107 bodů na 105,3 bodu. Zásadní nejen pro další vývoj německé ekonomiky bude chystaný summit Evropské unie, na kterém by mělo dojít k prosazení prorůstových opatření. Shodli se na tom zástupci Francie, Německa, Itálie a Španělska na schůzce v Římě.
Americké akciové indexy v noci zavíraly kolem nuly, přesto za celý měsíc hlásí nejlepší výsledky od ledna roku 2007. Ještě lepšími čísly se chlubí trhy rozvíjejícího se světa, a to zejména ze zemí BRIC. Ani Evropa na tom s ohledem na stav periferních států není špatně. Akciím se tak i přes pokračující problémy eurozóny a hrozbu, že se od ní nakazí svět, daří.
Německo dnes potvrdilo svou pozici ekonomicky nejsilnějšího státu Evropy. Index podnikatelského klimatu institutu Ifo se zvýšil na 108,3 bodu. Přestože analytici nepředpokládali růst vyšší než několik desetin bodu, index oproti prosincovým hodnotám stoupl o více než jeden bod.
Míra utrpení v Evropě narůstá. Alespoň podle indexu, který sestavují analytici týdeníku The Economist. Ten vychází z míry nezaměstnanosti a inflace. Mezi špičku nejnovějšího vydání indexu se zařadily některé evropské země, zejména kvůli vysokému počtu lidí bez práce. Makedonie se dokonce dostala před Venezuelu a Írán na první místo. Z členů Evropské unie je pak na tom nejhůř Španělsko na šestém místě.
Index PMI, který hodnotí podmínky ve zpracovatelském sektoru, vzrostl v prosinci na 49,2 bodů. Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnila společnost Markit Economics pro banku HSBC. I přes nárůst oproti listopadovým číslům se index nákupních manažerů stále drží pod hladinou padesáti bodů. Ta přitom tvoří hranici mezi růstem a poklesem.
Nálada německých podnikatelů se v prosinci nečekaně zlepšila. Index podnikatelského klimatu Ifo se zvýšil ze 106,6 bodu na 107,2 bodu. Analytici všeobecně očekávali pokles. Německá ekonomika je ale stále tahounem celé Evropy.
Česká ekonomika zpomaluje – naznačuje to index nákupních manažerů, který sleduje nové objednávky, zboží na skladě a další faktory vypovídající o situaci v podniku. Tento index v listopadu propadl o více než 3 body na 48,6 bodu.
Obavy o rating Francie a neschopnost amerických politiků dohodnout se na snížení rozpočtového deficitu opět srazily evropské akciové trhy do červených čísel. Index PX pražské burzy ubral 1,8 procenta.
Asijské akciové indexy dnes po ránu oslabovaly. Stejně tak ztrácela i ropa. Naopak zlato se dostalo na měsíční maximum a japonský yen dokonce dosáhl rekordní úrovně. Zisky si připisovaly i další investice, které jsou považovány za bezpečné přístavy. Trh tak potvrdil narůstající obavy z toho, že dnešní summit Evropské unie i přes veškeré sliby nenabídne přesvědčivý plán na dluhovou krizi.
Index nákupních manažerů PMI v červenci opět klesl. Z červencových 55,1 bodu na nynějších 53,4 bodu. Vychází to z průzkumu společnosti Markit Economics. Podmínky ve zpracovatelském sektoru se tak zhoršují už poněkolikáté za sebou. Nynější úroveň indexu je na nejnižší hodnotě od ledna 2010.