invalida

invalida v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Přibývá stížností hendikepovaných. Chybí pracovní místa i tlumočníci pro neslyšící

Za posledních pět let vzrostl zhruba dvojnásobně počet hendikepovaných, kteří si u ombudsmanky stěžují na diskriminaci. Týká se to hlavně hledání práce a bydlení nebo nedostatku parkovacích míst. Novinářům to ve čtvrtek řekla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Loni se na ni obrátilo 104 lidí, kteří si stěžovali na diskriminaci kvůli svému zdravotnímu postižení.

| ČTK |Zprávy z domova

Podvody v chráněné dílně: vedoucí inkasovaly desítky milionů za mzdy invalidů, soud zamítl odvolání

Za dotační podvody týkající se neoprávněného čerpání desítek milionů korun na mzdy invalidů si trojice žen z ostravské chráněné dílny Třezalka Candle definitivně odpyká sedm let a 5,5 roku vězení. Odvolání žen, kterým usilovaly především o zmírnění trestu, v úterý zamítl olomoucký vrchní soud. Podle rozsudku firma ve velkém fiktivně vytvářela pracovní místa pro zdravotně postižené, od úřadu práce neoprávněně získala 64 milionů korun. Soud zároveň potvrdil rozhodnutí o zrušení firmy.

|Andrea Brtníková |Regiony

Za podvody se zaměstnáváním invalidů poslal ostravský soud do vězení trojici žen

Ostravský soud poslal do vězení trojici žen z chráněné dílny Třezalka Candle za podvody při získávání dotací na zaměstnávání invalidů. Obžalovaným vyměřil tresty od 5,5 do 7 let. Podle rozsudku obelhaly úřad práce, který jim dával peníze na platy postižených. Desítkám invalidů však dávaly jen zlomek mzdy a práci jim nezajistily. Státu vznikla škoda přesahující 64 miliónů korun.

Žena si pojistila hypotéku, pak se stala invalidou. Pojišťovna jí přesto odmítá platit

|Martin Hromádka, Petr Sehnoutka |Zprávy z domova

Když slyšíme o cizích životních peripetiích, často si říkáme, že tohle se nám stát nemůže. Třeba když si bereme hypotéku a zároveň k ní i pojištění pro případ, že bychom ji nemohli splácet kvůli trvalé invaliditě. Podobně před třemi lety přemýšlela i tehdy zdravá třicetiletá Petra Bradley. O dva roky později ale těžce onemocněla a stala se invalidou, který nemůže pracovat. A přestože se právě na to pojistila, pojišťovna jí už tři čtvrtě roku nechce pojistné uznat a vyplatit.