Jan Kaplický

Jan Kaplický v textech na iROZHLASU

Kaplický jako architekt i módní návrhář. Nedožité osmdesátiny připomíná výstava

|Zuzana Filípková, Filip Jandourek |Výtvarné umění

Futuristická architektura Jana Kaplického zaplnila tři patra Tančícího domu v Praze. K nedožitým osmdesátým narozeninám významného českého umělce ji připravili jeho přátelé. Výstava ukazuje slavné realizace a modely staveb, ale taky jeho méně známou tvorbu v oblasti módy a designu. Navštívil ji i fotoreportér Českého rozhlasu.

| ČTK, Simona Bartošová, Anna Jadrná, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Národní knihovna u soudu prohrála, Kaplického chobotnici měla vyřadit

Národní knihovna prohrála spor se studiem HŠH architekti kvůli soutěži na novou budovu. Odvolací soud dnes pravomocně potvrdil, že instituce měla vyřadit vítězný návrh Jana Kaplického, protože nesplnil soutěžní podmínky. Studiu, které skončilo třetí, proto knihovna musí vyplatit 1,6 milionu korun jako rozdíl ve finanční odměně za třetí a druhé místo. Celková vysouzená částka činí i s úroky a náklady řízení zhruba 3 miliony.

| mka, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Architekti se dál soudí o odškodné za soutěž na novou Národní knihovnu

Skoro 3 miliony korun žádá skupina architektů za údajně neférovou soutěž na novou budovu Národní knihovny. V roce 2007 ji vyhrál Jan Kaplický se svým blobem. Studio HŠH architekti ale tvrdí, že organizátoři měli takzvanou chobotnici vyřadit. Za pravdu jim už dal prvoinstanční soud, rozhodnutí se ale nelíbilo Národní knihovně. Dnes by se architekti měli dozvědět, jestli odškodnění dostanou.

|Petra Benešová, Anna Jadrná |Výtvarné umění

Sochaři představili nejlepší podobizny Havla, Kaplického a Holého

Čeští a slovenští sochaři dnes odhalili nejlepší umělecká ztvárnění bývalého prezidenta Václava Havla, vědce Antonína Holého a architekta Jana Kaplického. V mezinárodní soutěži Tří portrétů bojovala zhruba čtyřicítka umělců. Busty mohou zájemci vidět v pražském sídle Akademie věd ČR do 28. ledna. Putovní výstavu si prohlédnou také lidé v Jihlavě, Hořicích a Trutnově.