Jako o inspirativním, odvážném muži plném energie a vlastenci hovoří čeští politici o pamětníkovi holokaustu Jiřím Bradym, který zemřel v noci na sobotu v kanadském Torontu.
Za války prošel několika koncentračními tábory. Rodák z židovského rodiny z Nového Města na Moravě inspiroval tisíce dětí po celém světě díky knize Hanin kufřík a vzdělávacímu programu ve školách.
Astronaut Andrew Feustel s sebou do vesmíru vynesl kopie dvou obrázků Petra Ginze. Jde o kresby, které čtrnáctiletý chlapec publikoval v časopise Vedem během pobytu v terezínském ghettu.
Přesně před 90 lety se narodil Jiří Brady. Jako malý chlapec přežil koncentrační tábor v Osvětimi, kde mu zemřeli rodiče i mladší sestra. Právě její kufr ho pak proslavil po celém světě.
V terezínském ghettu v roce 1942 skupina chlapců ve věku 13 až 16 let ustavila vlastní samosprávu, v rámci které začali vydávat svůj časopis Vedem, který pravidelně vycházel téměř dva roky.
Kdo by podle vás měl letos převzít na Pražském hradě z rukou prezidenta státní vyznamenání? Podle čtenářů Zpravodajského webu Českého rozhlasu by si to zatím nejvíc zasloužil moderátor Marek Eben, a to za svůj "vysoký mravní kredit". Za "významný příspěvek k politické satiře a humoru" byl nominován i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nesouhlasíte? Pak se zúčastněte naší ankety. Prostřednictvím jednoduchého formuláře můžete až do konce března navrhnout svého favorita.
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí oznámil, že se prezident Miloš Zeman nezúčastní pohřbu kardinála Miloslava Vlka. Místo toho pošle prezidentský věnec. Vlk byl častým kritikem Zemanových státnických rozhodnutí. Nesouhlasil například s jeho postupem při odmítnutí jmenovat Martina C. Putnu profesorem nebo při prosazování hradního ceremoniáře Jindřicha Forejta na post velvyslance ve Vatikánu. Prezident se o kardinálovi na oplátku vyjadřoval jako o zatrpklém člověku, který stojí za úpadkem prestiže katolické církve.
Ředitel odboru protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt potvrdil, že Jiřímu Bradymu ohledně vyznamenání volal. Prý ho ale jen informoval o tom, že je na ocenění navržen.
Je mu 88 let a za devět dní v České republice stihl tři velké rozhovory, účastnil se demonstrací i setkání s občany a domů odjíždí s plným kufrem medailí nebo pamětních listů. Zpravodajský web Českého rozhlasu zmapoval pobyt Jiřího Bradyho v České republice den po dni. Strýc ministra kultury Daniela Hermana si prý původně přijel pro státní vyznamenání, to mu prezident republiky Miloš Zeman nakonec neudělil. Podle ministra Hrad potrestal Bradyho kvůli setkání Herman – dalajlama.
„Herman ze sebe udělal hrdinu.“ Těmito slovy reagoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na schůzku Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. V diskuzním pořadu televize Prima uvedl, že pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů bylo nutné. Ministr kultury prý schůzkou porušil dohodu.
Média vytvářejí atmosféru strachu, proto nelze zveřejnit seznam kandidátů na státní vyznamenání. Pokud by tak nyní Hrad učinil, mohli by se někteří z vyznamenaných podle hradního kancléře bát přijít. Českému rozhlasu Plus to řekl ředitel odboru protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt.
Skoro polovina lidí nesouhlasí s tím, že se řada politiků v pátek nezúčastní oficiální oslavy státního svátku. Ukázal to bleskový průzkum agentury Median pro Český rozhlas, kterého se zúčastnilo přes tisíc lidí. Drtivá většina dotázaných i přesto podporuje udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka pamětníkovi holokaustu Jiřímu Bradymu.
DOKUMENT. Hanin kufřík bývá srovnáván se slavným příběhem Anny Frankové. V roce 1999 se do muzea holokaustu v Tokiu dostalo zavazadlo Hany Bradyové, která ve 13 letech zahynula v Osvětimi.
Jiří Brady, o jehož státním vyznamenání k 28. říjnu se vede spor, a jeho žena Tereza potvrdili, že jim Hrad původně oznámil, že bude vyznamenán řádem T. G. Masaryka.