Jiří Brady

Jiří Brady v textech na iROZHLASU

Eben, Sáblíková nebo Klaus? Navrhněte kandidáty na státní vyznamenání

|Petra Holinková |Zprávy z domova

Kdo by podle vás měl letos převzít na Pražském hradě z rukou prezidenta státní vyznamenání? Podle čtenářů Zpravodajského webu Českého rozhlasu by si to zatím nejvíc zasloužil moderátor Marek Eben, a to za svůj "vysoký mravní kredit". Za "významný příspěvek k politické satiře a humoru" byl nominován i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nesouhlasíte? Pak se zúčastněte naší ankety. Prostřednictvím jednoduchého formuláře můžete až do konce března navrhnout svého favorita.

|Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Spory Zemana s kardinálem Vlkem ve výrocích: kšeftaření, buranské chování i spojení s čertem

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí oznámil, že se prezident Miloš Zeman nezúčastní pohřbu kardinála Miloslava Vlka. Místo toho pošle prezidentský věnec. Vlk byl častým kritikem Zemanových státnických rozhodnutí. Nesouhlasil například s jeho postupem při odmítnutí jmenovat Martina C. Putnu profesorem nebo při prosazování hradního ceremoniáře Jindřicha Forejta na post velvyslance ve Vatikánu. Prezident se o kardinálovi na oplátku vyjadřoval jako o zatrpklém člověku, který stojí za úpadkem prestiže katolické církve.

|Hana Mazancová, ZW ČRo |Zprávy z domova

Bradyho perný týden v Česku hodinu za hodinou: 8 ocenění, 2 demonstrace, 3 rozhovory

Je mu 88 let a za devět dní v České republice stihl tři velké rozhovory, účastnil se demonstrací i setkání s občany a domů odjíždí s plným kufrem medailí nebo pamětních listů. Zpravodajský web Českého rozhlasu zmapoval pobyt Jiřího Bradyho v České republice den po dni. Strýc ministra kultury Daniela Hermana si prý původně přijel pro státní vyznamenání, to mu prezident republiky Miloš Zeman nakonec neudělil. Podle ministra Hrad potrestal Bradyho kvůli setkání Herman – dalajlama.

Schůzka s dalajlamou? Herman ze sebe udělal hrdinu a porušil dohodu, kritizuje Zaorálek

| ČTK, Barbora Kladivová, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

„Herman ze sebe udělal hrdinu.“ Těmito slovy reagoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na schůzku Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. V diskuzním pořadu televize Prima uvedl, že pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů bylo nutné. Ministr kultury prý schůzkou porušil dohodu.

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Průzkum pro Český rozhlas: Polovina Čechů nesouhlasí s bojkotem oslav 28. října na Hradě

Skoro polovina lidí nesouhlasí s tím, že se řada politiků v pátek nezúčastní oficiální oslavy státního svátku. Ukázal to bleskový průzkum agentury Median pro Český rozhlas, kterého se zúčastnilo přes tisíc lidí. Drtivá většina dotázaných i přesto podporuje udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka pamětníkovi holokaustu Jiřímu Bradymu.