Nina Špitálníková se rozhodla poznat jednu z nejtužších diktatur na světě zblízka. Tento týden si můžete v rámci soutěže serveru iROZHLAS.cz zahrát o audioknižní verzi její vzpomínkové knihy.
Severokorejská dynastie Kimů zvažuje potenciálního nástupce. Po novoročních oslavách, na kterých se ukázala dcera Kim Čong-una, se objevily nové spekulace.
Audioverze její první knihy Mezi dvěma Kimy trhala rekordy v poslechovosti rozhlasových četeb na pokračování. „Nikomu moc nepodařilo být tam za obou režimů,“ vysvětluje koreanistka Nina Špitálníková.
„Režim Kim Čong-una se snaží tvářit moderněji… Asi nejvýznamnějším posunem je ale rozvoj jaderného programu, který se stal středobodem veškeré pozornosti,“ říká koreanista.
Kamery severokorejských médií zabraly Kim Kjong-hi v neděli v Pchjongjangu, kde po boku vládce Kim Čong-una sledovala představení oslavující příchod lunárního Nového roku.
Pchjongjang||Magdalena Slezáková|Zprávy ze světa|Doporučujeme
Patří k nejčastějším atributům fotografií z KLDR: rudý poklad v rámu jiskřivě zlaté, a na něm dva ještě jiskřivější úsměvy. Věčný prezident a drahý vůdce, otec a syn, vždy těsně nablízku srdci lidu.
Pchjongjang - Soul ||Rostislav Matulík|Zprávy ze světa|Doporučujeme
Hwang In-čol říká, že se rozhodl věřit, že jeho otec žije, dokud jej fakta nepřesvědčí o opaku. Hwang Wonovi by nyní bylo 81 let, KLDR ho unesla v roce 1969.
Pchjongjang||Magdalena Slezáková|Zprávy ze světa|Doporučujeme
Pchjongjang světu slibuje, že stopne testy jaderných zbraní. Ale co říká těm, kdo žijí v jeho stínu? Vydejte se po stopách toho, co si Severokorejci mohou číst o kauze „jádro“ – a co to znamená.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jeho otec Kim Čong-il mohli v 90. letech minulého století používat podvodně získané brazilské pasy k pořizování víz do západních zemí.
„Severokorejci se bojí smrti, i když jim slibují, že díky svaté trojici vůdce-strana-lid mohou žít věčně. Nová víra se bortí, ale stará přežívá. A za dlouhých zimních nocí ožívají duchové v zásvětí."
Patříte k těm, kdo si po únorové vraždě Kim Čong-nama lámali hlavu, o kterém z mnoha Kimů je vlastně řeč? Teď už nemusíte. iROZHLAS přináší interaktivní rodokmen nejuzavřenější dynastie světa.
PORTRÉT. Konec toho příběhu už známe, byť zatím pouze v hrubých obrysech: letiště v Kuala Lumpur, vražedkyně s jedem, prosba umdlévajícího muže o pomoc a houkající sanitka, která už svému pasažérovi nedokázala pomoci. Jak ale začal? A proč svého hrdinu Kim Čong-nama dovedl do chladu malajsijské márnice místo na vrchol mocenské pyramidy v KLDR, která na něj kdysi čekala s otevřenou náručí?
Malajsijské úřady zatkly v souvislosti s pondělní vraždou Kim Čong-nama podezřelou ženu s vietnamským pasem. Zatčenou objevily ve středu ráno v terminálu letiště, kde byl nevlastní bratr vůdce KLDR Kim Čong-una otráven. Podezřelou identifikovaly díky záznamu z bezpečnostních kamer, uvedla policie. Doplnila, že nadále pátrá po "několika" dalších zahraničních podezřelých. Zástupci KLDR se snažili zabránit pitvě těla, informuje Reuters.
Severokorejský diktátor Kim Čong-il má dnes narozeniny. Obyvatelé této komunistické země je slaví bez ohledu na skutečnost, že jejich "drahý vůdce" je už více než čtyři roky po smrti. Z Jižní Koreje ale místo blahopřání přichází hrozba dalších sankcí.
Tři roky trval v Severní Koreji smutek za zemřelého vůdce Kim Čong-ila. Dnes oficiálně skončil a obyvatelé jedné z nejizolovanějších zemí světa se tak podle tamních úřadů mohou opět radovat.
Středoškolákům v Severní Koreji přibyl v rozvrhu povinný předmět. Budou se tři roky učit o Kim Čong-unovi. Životopis 32letého severokorejského vůdce ale zatím není příliš rozsáhlý. Svědčí o tom množství lekcí. V rámci výuky o jeho dědečkovi Kim Ir-senovi studenti musí absolvovat dvakrát více hodin.
V Severní Koreji dnes slaví 72. výročí narození zesnulého vůdce Kim Čong-ila. Jeho syn a současný vůdce KLDR Kim Čong-un během dne navštívil mauzoleum, kde je uchováno tělo jeho otce. V sousední Jižní Koreji dnes naopak desítky lidí proti dynastii Kimů protestovaly.
V Severní Koreji si připomínají druhé výročí od smrti věčného vůdce Kim Čong-ila. V hlavním městě Pchjongjangu mu vzdalo hold tisíce úředníků, politiků a armáda. Masová vzpomínková akce má podle některých spojitost i s nedávným sesazením a popravou druhého nejdůležitějšího muže země Čang Song-tcheka, strýce současného vůdce Kim Čong-una.
V Severní Koreji oslavují nedožité jednasedmdesáté narozeniny bývalého vůdce Kim Čong-ila, ačkoli se v různých zdrojích uvádí několik dat jeho narození. Od Kim Čong-ilovy smrti uplynul už více než rok. V hlavním městě Pchjongjangu se přesto oslavuje. K pomníku zesnulého lídra se přišly poklonit tisíce lidí. Na dnešek vyhlásila vláda také státní svátek.
Severokorejci vzpomínají na zesnulého vůdce Kim Čong-ila. Rok od jeho smrti se mu do Pchjongjangu přišly poklonit desetitisíce lidí. Portrétu a nabalzamovanému tělu bývalého lídra vzdali úctu i nejvyšší představitelé státu včetně diktátorova syna a současného vůdce KLDR Kim Čong-una.
Severokorejci postavili svému zesnulému vůdci v Pchjongjangu obří sochu. Slavnostně ji odhalili v den výročí nedožitých sedmdesátin Kim Čong-ila. Syn mrtvého vůdce a jeho nástupce v čele KLDR Kim Čong-un se obřadu nezúčastnil.
Severní Korea je prý před kolapsem. Tvrdí to alespoň nejstarší syn zesnulého diktátora Kim Čong-ila v knize, která tento týden vychází v Japonsku. Ostře se také obouvá do současného vládce KLDR. Publikace nazvaná ‚Můj otec Kim Čong-il a já‘ přináší otevřená svědectví a informace o nejuzavřenější zemi světa.
Zemřelý severokorejský vůdce Kim Čong-il se dočká nabalzamování. Obyvatelé KLDR ho budou uctívat ve stejném mauzoleu, kde je od poloviny 90. let vystaven i jeho otec a zakladatel jediné komunistické dynastie na světě Kim Ir-sen.
Severní Korea se chystá vyhlásit amnestii. Část vězňů bude propuštěna u příležitosti oslav 70. výročí narození nedávno zesnulého vůdce Kim Čong-ila a 100. výročí narození jeho otce a zakladatele KLDR Kim Ir-sena.
Kim Čong-un byl na pohřbu svého otce prohlášen za "nejvyššího vůdce" Severní Koreje. Obřad dnes začal na centrálním náměstí v Pchjongjangu tichým uctěním zemřelého, kterého se účastní statisíce severokorejců. Pohřeb Kim Čong Illa už trvá druhý den.