‚Vraťte mi otce domů.‘ Pro rodiny lidí, které KLDR unesla, má summit Trump-Kim trpkou příchuť

Když Hwang Won v roce 1969 nastoupil v Jižní Koreji do letadla ke krátkému vnitrostátnímu letu, netušil, že se změní v cestu, která dodnes nebude mít konce. Letoun byl totiž unesen do stalinistické Severní Koreje a osud uneseného zůstává obestřen tajemstvím, rozepisuje se britský týdeník Sunday Times.

Doporučujeme Pchjongjang - Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KLDR ve druhé polovině 20. století na své území unesla desítky Jihokorejců a Japonců. Na ilustračním snímku manželé Jokotovi, jejichž dceru Megumi (na fotkách) unesli Severokorejci v roce 1977. Megumi Jokotová podle všeho nepřežila. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Po bezmála padesáti letech od zavlečení Hwanga vede urputný boj za záchranu otce jeho syn. Přitom ho vůbec nezná – v době únosu mu byly jen dva roky. Ani nynější diplomatická a vyjednávací smršť ale nedává aktivistovi velkou naději.

'Zrazuje nás vlastní země'

Syn nezvěstného Hwang In-čola se přitom dopisem obrátil na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Doufá, že průlom by mohl přinést úterní summit v Singapuru. Dopis podle Sunday Times představuje poslední a poměrně odvážný pokus zvrátit vleklou a zatím beznadějnou kampaň. Ale reálné naděje na průlom jsou mizivé.

Trumpovi jde především o to vyřešit severokorejský jaderný arzenál. Dokonce i vláda v Soulu se bojí, že by summit mohl skončit neúspěchem, pokud by jihokorejská strana začala příliš připomínat osudy Hwanga i stovek dalších Jihokorejců unesených na sever. „Naše vlastní země nás zrazuje. Nechce otevírat téma tolik citlivé pro Severní Koreu,“ stěžuje si Hwang In-čol.

Jak KLDR zkoušela sabotovat olympiádu v Jižní Koreji? Bojkotem i terorismem

Číst článek

Podle něj je to zbabělost. „Musím se hodně držet, jinak bych vybuchl a řekl nahlas, co si o naší vládě myslím,“ dodává syn uneseného. Jeho otec pracoval jako televizní hlasatel. Osudným se mu stal let s Korean Airlines, který v prosinci 1969 unesl agent KLDR.

Následovaly obrovské protesty v Soulu. A když se přidala i kritika ze strany mezinárodního společenství, Pchjongjang pod tlakem slíbil návrat všech padesáti lidí na palubě. Domů ale přicestovalo jen 39 z nich, a to až poté, co byli podrobeni brutálnímu vymývání mozků a indoktrinačním lekcím, popisují Sunday Times.

Severní Korea odjakživa trvá na tom, že zbývajících 11 lidí, tedy čtyři členové posádky a sedm cestujících včetně Hwang Wona, se dobrovolně rozhodlo setrvat. Ve skutečnosti režim cynicky unášel Jihokorejce a často i Japonce, které bezohledně využíval ke svým účelům.

Zaměstnán v propagandě

Ze střípků informací se postupně podařilo zjistit, že Hwang starší byl zaměstnán v severokorejské propagandistické televizi. „Co je to za režim, když klidně rozbije rodinu jen proto, že se mu hodí nějaký rukojmí? Přinesli nám jen bolest a smutek,“ podotýká Hwang In-čol.

Dlouhá tři desetiletí neslyšel o otci ani slovo. V roce 2001 se ale jedna letuška z uneseného letadla stala součástí výměny rodinných příslušníků mezi Severem a Jihem. V Soulu pak oznámila, že se uneseným „daří dobře“.

V roce 2013 Hwang In-čol ztratil trpělivost a zařídil otci tajné převezení do Číny s pomocí malého člunu. Unesený se prý dostavil do přístavu a čekal na plavidlo. Nešťastnou shodou okolností ale Pchjongjang právě provedl jaderný test a naráz úplně zrušil lodní dopravu. „Bolest byla o to větší, že jsme byli pouhý krůček od cíle,“ říká Hwang mladší.

Útěcha a utrpení

V dalších letech dělal vše pro to, aby udržoval otcův osud ve všeobecném povědomí. Zahájil kampaň s názvem Vraťte mi otce domů, a minulý měsíc na oslavu jihokorejského Dne rodičů zveřejnil černobílé snímky, na nichž ho otec drží v náručí. „Je to to poslední, co mi po něm zbylo, poslední pouto k němu. Ta fotka mi přináší útěchu a radost, ale také velké utrpení,“ vysvětluje Hwang In-čol.

V USA přistálo letadlo s trojicí Američanů vězněných v KLDR. Přivítal je Donald Trump s Melanií

Číst článek

S velmi smíšenými pocity sledoval, jak Donald Trump nedávno vítá doma tři rukojmí vrácené Pchjongjangem. Minulý týden se navíc v rámci zlepšování vztahů obě Koreje dohodly, že po tříleté pauze opět rozjedou program sjednocování rozdělených rodin.

Pro potomky Hwang Wona to ale nejsou žádné nadějné signály. Sever o jejich otci neprozradil vůbec nic. Hwang In-čol říká, že se rozhodl věřit, že jeho otec žije, dokud jej fakta nepřesvědčí o opaku.

Otci by nyní bylo 81 let. Jeho manželka je ale hospitalizována s Alzheimerovou chorobou a svého muže by už nepoznala. Pro Hwang In-čola je to trpká připomínka, jek rychle a nenávratně ubíhá čas, upozorňují Sunday Times.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme