Klementinum

|Klára Fleyberková, Anna Kottová |Zprávy z domova

Čtenáři o sbírky nepřijdou, hájí se NK. Chce zřídit prozatímní knihovnu v Kongresovém centru

Vedení Národní knihovny plánuje zřídit prozatímní knihovnu. O pronájmu prostor jedná s Kongresovým centrem. Chce tak zmírnit omezení spojená s rekonstrukcí svého sídla v pražském Klementinu. Nejdůležitější vědecká knihovna v republice by se v nejhorším případě uzavřela na tři roky. Čtenáři by také mohli přijít až o 80 procent sbírek.

| ČRo |Zprávy z domova

Loňský rok byl v pražském Klementinu nejteplejší od začátku měření v roce 1775

Rok 2015 se v pražském Klementinu zapsal jako nejteplejší rok v historii této stanice. O prvenství se dělí s předchozím rokem 2014. Na nejstarší české meteorologické stanici, která funguje od roku 1775, naměřili vloni průměrnou teplotu 12 a půl stupně Celsia. To je skoro o tři stupně víc než dlouhodobý průměr za celou historii měření v Klementinu.

|Klára Fleyberková |Regiony

Obnova Klementina bude stát skoro tři miliardy, výsledek uvidí první návštěvníci za tři roky

Rány a kvílení vrtačky se už nějakou dobu ozývají z pražského Klementina. Rekonstrukce rozsáhlého více než tři sta let starého areálu začala před pěti roky. Návštěvníci Národní knihovny, která tu sídlí, ale omezení nepociťují. I přes mírně zvířený prach a občasné uzavírky některých částí knihovna zatím nepřetržitě funguje. Zanedlouho se navíc čtenáři budou moct projít i po novotou zářící Křižovnické chodbě a výraznou proměnou v budoucnu projde taky hlavní studovna.