Klementinum

|Klára Fleyberková, Anna Kottová |Zprávy z domova

Čtenáři o sbírky nepřijdou, hájí se NK. Chce zřídit prozatímní knihovnu v Kongresovém centru

Vedení Národní knihovny plánuje zřídit prozatímní knihovnu. O pronájmu prostor jedná s Kongresovým centrem. Chce tak zmírnit omezení spojená s rekonstrukcí svého sídla v pražském Klementinu. Nejdůležitější vědecká knihovna v republice by se v nejhorším případě uzavřela na tři roky. Čtenáři by také mohli přijít až o 80 procent sbírek.

| ČRo |Zprávy z domova

Loňský rok byl v pražském Klementinu nejteplejší od začátku měření v roce 1775

Rok 2015 se v pražském Klementinu zapsal jako nejteplejší rok v historii této stanice. O prvenství se dělí s předchozím rokem 2014. Na nejstarší české meteorologické stanici, která funguje od roku 1775, naměřili vloni průměrnou teplotu 12 a půl stupně Celsia. To je skoro o tři stupně víc než dlouhodobý průměr za celou historii měření v Klementinu.

Obnova Klementina bude stát skoro tři miliardy, výsledek uvidí první návštěvníci za tři roky

|Klára Fleyberková |Regiony

Rány a kvílení vrtačky se už nějakou dobu ozývají z pražského Klementina. Rekonstrukce rozsáhlého více než tři sta let starého areálu začala před pěti roky. Návštěvníci Národní knihovny, která tu sídlí, ale omezení nepociťují. I přes mírně zvířený prach a občasné uzavírky některých částí knihovna zatím nepřetržitě funguje. Zanedlouho se navíc čtenáři budou moct projít i po novotou zářící Křižovnické chodbě a výraznou proměnou v budoucnu projde taky hlavní studovna.

|Tomáš Bystrý, Simona Bartošová, Tereza Chlubná |Příroda

V Klementinu padl 33 let starý teplotní rekord, naměřili tam 23,2 stupně Celsia

V pražském Klementinu dnes naměřili 23,2 stupně Celsia, a padl tak 33 let starý teplotní rekord. Původní byl přitom 20,1 stupně. Stejně starý rekord padl i v Klatovech na Plzeňsku - tam teploměry ukázaly 23,6 stupně Celsia. Teplotní maxima zaznamenala více než polovina všech měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu.

|Michaela Vetešková, Marína Dvořáková |Výtvarné umění

Ani garáže, ani sklady. Pod Klementinem se zřejmě kopat nebude

Oprava hlavního sídla Národní knihovny v Praze je stále ostře sledovanou událostí. Poté, co utichly debaty kolem stavby Kaplického Blobu, se stále mluví o průběhu rekonstrukce zastaralého barokního areálu Klementina, kde knihovna sídlí. Nově se objevily spekulace o tom, že by v jeho podzemí měly vzniknout garáže pro zaměstnance knihovny. Ty ale popřelo jak vedení knihovny, tak památkáři, kteří na opravu národní kulturní památky dohlíží.

|Michaela Vetešková, Marína Dvořáková |Historie

Oprava Klementina vstupuje do další etapy

Památkáři v Klementinu objevili při opravách mimo jiné i středověkou žumpu. Jistě z toho měli radost, protože právě odpadní jímky přinášejí důkazy o běžném životě středověkých Pražanů. Kromě této zajímavé kanalizace objevili i další stopy. Třeba nástěnné fresky z 18. století s antickými motivy. Oprava Klementina, tedy hlavního sídla Národní knihovny, tímto postoupila do druhé fáze.