klíšťová encefalitida

| ČRo |nepoužívat - Věda

Růžek: K léku proti viru klíšťové encefalitidy a viru zika vede ještě dlouhá cesta

Klíšťovou encefalitidou se v květnu nakazilo nejvíc lidí za posledních deset let. Za přemnožená klíšťata může mírná zima. Jedinou účinnou obranou proti encefalitidě je zatím očkování. Proti nemoci totiž neexistuje lék. Na stopě mu teď je ale tým mladých vědců z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. Objevili látku, která je velmi účinná. Navíc zjistili, že podobně účinkuje i proti viru zika. Mluvil o tom vedoucí laboratoře arbovirologie z Parazitologického ústavu Akademie věd Daniel Růžek.

| ČTK, David Černý, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Klíšťovou encefalitidou se v květnu nakazilo 27 lidí, nejvíc za posledních 10 let

Klíšťovou encefalitidou onemocnělo v květnu nejvíc lidí za posledních deset let. Lékaři evidují 27 nakažených. Předpověď aktivity klíšťat, kterou vydávají meteorologové, se v Česku drží poslední měsíce na nejvyšších stupních. Hodně lidí onemocnělo také na Slovensku. Stoupl i počet infekcí lymskou boreliózou, rekordy z minulých let ale nepřekonal.

|Martina Klímová |Příroda

Klíšťata v Plzeňském kraji jsou již aktivní. Lékaři doporučují očkování

Odborníci varují před infikovanými klíšťaty. Teplá zima jim svědčila, a proto se klíšťata objevila v přírodě dřív než v minulých letech. Tito paraziti přenášejí mnoho nebezpečných nemocí. Mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, proti které neexistuje účinný lék. Infekční virové onemocnění může zanechat doživotní následky nebo skončit i smrtí. Účinnou ochranou je očkování.