kuřáci

|Radka Nováková |Zprávy ze světa

Český vůdce Zeman rozdmýchává nepřátelství vůči uprchlíkům, napsal britský Guardian

Protimuslimská nota a kritika EU Miloši Zemanovi již získala uznání doma i v sousedních zemích, píše Guardian. Jeho protiislámská rétorika prý snadno strčí do kapsy projevy Roberta Fica, a dokonce i Viktora Orbána. Vyvolává ale otázky ve zbytku Evropy. Rozhovor hlavy státu s Robertem Traitem z britského deníku Guardian se ale nenesl pouze v duchu ryzí politiky. Trait si všímá nejen prezidentovy neskrývané kritiky přijímání muslimských imigrantů, ale i záliby v legálních drogách.

|Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, pir |Zprávy ze světa

EK chce novými krabičkami odradit od kouření. Odborníci ale o účinnosti opatření pochybují

Brusel vytáhl do boje s kouřením. Evropská komise chce, aby z krabiček s cigaretami téměř zmizela loga jejich výrobců. Nově by mělo tři čtvrtiny obalu krabičky zabrat varování před následky kouření. A z pultů obchodů mají úplně zmizet cigarety s příchutí, třeba ty mentolové. Návrh se stane skutečností jen tehdy, když ho schválí členské země Evropské unie a Evropský parlament.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

V čínském boji proti kouření stále vítězí tabákový průmysl

Čína má nejvíce kuřáků na světě – téměř 400 milionů obyvatel. Každý rok se zde spotřebuje jeden a tři čtvrtě bilionu cigaret a na následky kouření zemře přes milion Číňanů. Do dvaceti let se má počet úmrtí ztrojnásobit, a to i navzdory zákazu kouření ve vnitřních prostorách, který Peking slíbil zavést od letošního roku. Tabákové firmy stále vítězí. Mezi prodejci i konzumenty jejich výrobků natáčel zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.