Na světě stále přibývá kuřáků, hlavně v méně vyspělých zemích
Celkový počet kuřáků na planetě překročí brzy hranici jedné miliardy. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků celosvětového průzkumu. Každý třetí muž a každá dvacátá žena na Zemi kouří pravidelně každý den. Je to na první pohled méně než před třiceti lety. Celkové množství lidí, kteří podléhají nikotinu, ale vzrostlo.
Je to dáno tím, že lidí na Zemi stále přibývá, a tak stoupá i počet kuřáků, byť globálně je jejich počet v populaci nižší.
V roce 1980 kouřili 4 muži z deseti, 41 procent, a každá desátá žena. V roce 2012 kouřilo 31 procent mužů a 6 procent žen. Kuřáků přibývá hlavně v zemích třetího světa, kde populace roste nejrychleji a je tam hodně mladých lidí. A přesouvá se tam také zájem tabákových společností.
Nejvíce lidí kouří v Asii. Čína je ráj kuřáků a každý rok jich tam také na následky kouření zemře víc než milion. Hodně se kouří také v Japonsku nebo Jižní Koreji.
Pravidla se postupně zpřísňují
Celkově však prvenství patří paradoxně spíše zemím méně bohatým. Filipíny mají přes 60 procent kuřáků v rámci mužské populace, Indonésie 45 procent. Počet kuřáků v některých velkých zemích, jako je už zmíněná Čína nebo Rusko, stále roste. To je zcela opačný trend, než jaký zaznamenávají USA nebo západní Evropa.
Obliba kouření v méně vyspělých zemí je dána i tím, že státy tam většinou neregulují reklamu na tabákové výrobky. Jsou ale čestné výjimky, kterých přibývá. Přísná pravidla platí například v Thajsku. Nekouří se tam na veřejných prostranstvích i v uzavřených místnostech, jako jsou restaurace, bary a tržiště.
Na krabičkách cigaret jsou tam navíc od roku 2005 odstrašující fotografie. Na veřejných místech se nekouří ani v Indii (ještě před pár lety se přitom běžně kouřilo například i v autobusech) a nově také v Mongolsku.