Chybějící lékaře v českých regionech začíná nahrazovat telemedicína, pacienty bude vyšetřovat lékař na dálku s pomocí techniky a zdravotních sester. Pilotní projekt se rozjíždí v jihočeské Kaplici.
„Pan magistr Polák je z jiného odvětví. Lékaři byli zvyklý, že ředitel je psychiatr, takže rozuměl všem problémům. Tomu pan Polák rozumět nemůže, protože základ jeho kariéry je jiný.“
„Já jsem nikdy neplánovala někam odjet. Chtěla jsem praxi získat na Ukrajině,“ říká Oksana. Jestli v Česku zůstane, ještě neví. Uznání vzdělání českými úřady ale není lehké.
„Covid nám paradoxně pomohl, protože se lidem dostalo do povědomí, že by nějakou dezinfekci rukou vůbec měli provádět,“ říká hygienička z IKEMu Helena Marcinková.
Hospice dlouhodobě řeší problém s nedostatkem zdravotníků, zejména pak zdravotních sester. V Česku jich chybí až čtyři tisíce. Práce pro domácí hospic nabízí jiné benefity než velké nemocnice.
U zdravého člověka by měla být hodnota glykémie, tedy cukru v krvi, do 5,6. Dostane-li se přes hodnotu sedm, jde už o diabetes 2. typu. Odborníci z laboratoře ale stále častěji vídají i prediabetes.
Nových antibiotik je málo a jejich vývoj je časově i finančně náročný. V Česku sice spotřeba antibiotik v covidových letech klesla, loni se ale opět přiblížila úrovni z roku 2019.
Vstřebatelné hřeby jsou vyrobené z materiálu nové generace na bázi kyseliny mléčné a škrobu. Protože jde o látky tělu vlastní, dokážou se v něm rozložit.
Podle ministerstva zdravotnictví vedou přetížené pohotovosti ke zhoršení péče pro pacienty, kteří akutní pomoc skutečně potřebují. Zatím se tématu věnuje resort jen formou odborné diskuse.
„Je velká různorodost mezi jednotlivými nádorovými onemocněními, ale současně také mezi pacienty, kteří trpí stejným onemocněním.To extrémně komplikuje léčbu,“ říká imunoložka Jitka Palich Fučíková.
Zkušení stárnou a mladí nepřibývají. Proč v Česku chybí posudkoví lékaři? Jak moc to zpomaluje pomoc státu handicapovaným lidem? A bude to někdo řešit?
Vláda chystá změny v penzijním připojištění. Kdo si šetří málo, tomu sníží příspěvek. Tak zní titulek otvíráku úterních Hospodářských novin. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Pokud studujete šest let vysokou školu, tak byste se měli něco být schopni prakticky naučit. Zubař po pětiletém studiu může dělat téměř vše samostatně,“ vysvětluje pro Radiožurnál Vlastimil Válek.
Problém je rozšířený po celém světě, proto je nutné zdravotníky už při studiu naučit, že nadváha je v moderní společnosti téměř běžná a není chybou jednotlivců, upozorňují vědci.
Přibližně milionová pokuta hrozí těm, kdo by rozesílali takzvané potratové pilulky poštou nebo je jinak distribuovali. Zákon přitom uznává legálnost interrupce jen v případě ohrožení života matky.
Lékaři v brněnské Úrazové nemocnici jako první v republice použili novou metodu na prodlužování kostí. Pacientovi voperovali speciální hřeb, jeho růst si pak bude ovládat sám pomocí magnetu.
Proti koronaviru se v České republice nechalo očkovat méně lidí než v řadě jiných zemí. Část odpůrců argumentovala i tím, že v postoji k očkování nejsou jednotní ani lékaři.
Libanon zažívá už dva roky hluboký finanční kolaps. Stále více Libanonců tak nemá prostředky ani na zdravotní péči. V nemocnici Rafíka Harírího v Bejrútu jim pomáhají čeští lékaři z projektu Medevac.
Muž podle kriminalistů obvolával rok a půl jak praktické lékaře, tak lékaře v různých českých nemocnicích. Vydával se přitom za jejich pacienta. V případě odsouzení mu hrozí až osm let vězení.
Projekt Ukrajina před třemi týdny představil Cyril Mucha z odborné Společnosti všeobecného lékařství. Má pomoci ukrajinským lékařům pracovat v oboru, českým zase komunikovat s ukrajinskými pacienty
V českém tisku se ve středu dočtete o nedostatku posudkových lékařů. Ti například rozhodují o invaliditě a v současnosti jich v Česku chybí asi stovka, píše regionální Deník.
71letý muž měl zástavu srdce, když v prosinci odklízel sníh před svým domem. Rychlá reakce okolo jedoucího lékaře, který zavolal záchrannou službu a dronem doručený defibrilátor mu zachránili život.
Policisté, hasiči a vojáci dostanou 700 korun. Stejně tak pracovníci v sociálních službách. Zdravotníkům porostou platy o 6 procent. Pedagogičtí pracovníci v regionálním školství dostanou 2 procenta.
Když dobrovolníci v květnu opouštěli sklad v pražských Holešovicích, doufali, že jejich podpora už potřeba nebude. Na konci listopadu ale znovu spustili finanční sbírku.