Lutych

Lutych v textech na iROZHLASU

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Na západní frontě nebyl klid. Svět si připomněl 100 let od přepadení Belgie

V belgickém Lutychu si evropští státníci připomněli století od začátku 1. světové války na západní frontě. Před 100 lety, 4. srpna 1914, německá armáda přepadla neutrální Belgii. Na ceremonii dorazili francouzský prezident Francois Hollande, německý Joachim Gauck nebo britský princ William s manželkou Kate. Česko reprezentoval jen nižší diplomat z ambasády.

|Pavel Novák, bre |Zprávy ze světa

Lutych si připomněl oběti střeleckého útoku. I po týdnu jsou lidé otřeseni

Několik tisíc lidí vzpomínalo v belgickém Lutychu na oběti střeleckého útoku z minulého týdne. Účastnili se ho sice politici i členové královské rodiny, ale bylo to shromáždění tiché, bez proslovů. Na náměstí Svatého Lamberta zaútočil třiatřicetiletý Nordin Amrani granáty a samopalem na bezbranné lidi, pět z nich zabil a přes sto dvacet zranil. Sám pak spáchal sebevraždu.

Lutychem projde pochod solidarity s oběťmi útoku z minulého týdne

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Právě před týdnem otřásl Belgií útok osamělého střelce v centru Lutychu. Motivy činu třiatřicetiletého Nordina Amraniho dosud policie nezná. Nechal za sebou pět mrtvých a přes 120 zraněných. Sám spáchal sebevraždu. Na místě, kde útočník hodil do davu granáty a kde pak do lidí začal střílet, se dnes po poledni sejde tiché shromáždění solidarity a vzpomínky za oběti útoku.

|Pavel Novák, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Útok v Lutychu možná způsobila nedokonalá valonská justice

Podíl na tragických následcích útoku granáty a samopalem v belgickém Lutychu může mít předčasné propuštění pachatele atentátu z vězení. Podle renomovaného vlámského advokáta a experta v trestních věcech Jefa Vermassena se na zločinu mohl podepsat nedokonalý systém podmínečného propouštění odsouzených ve frankofonním Valonsku.

|Pavel Novák, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová, bre, Jan Bumba |Zprávy ze světa

V domě útočníka z Lutychu našla policie další oběť, celkem jsou čtyři

Belgie se vzpamatovává ze šoku, který prožila po úterním útoku v centru Lutychu. Třiatřicetiletý Nordin Amrani použil oslepující granáty k vyvolání paniky a následně do lidí střílel ze samopalu. Zastřelil dva teenagery a ani ne dvouleté dítě. Dalších pět osob bojuje o život. Zraněných je přes sto dvacet. Sám pachatel se na místě zastřelil. Policie pak našla v domě, kde bydlel, další oběť. Nad motivy činu se stále vznášejí otazníky.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Masakr v belgickém Lutychu má na kontě už 5 obětí

Belgičané jsou zděšení granátovým útokem a střelbou do davu v Lutychu. Bilance útoku je 5 obětí na životech a 123 zraněných. Na pěší zóně náměstí svatého Lamberta v centru Lutychu leželi po střelbě 4 mrtví. Jedním z nich byl sám pachatel. Na místě zahynuli dva studenti tamního gymnázia a jedna starší žena. V nemocnici pak na následky zranění zemřeli i 20letý muž a dvouleté dítě.

|Pavel Novák, Robert Mikoláš, Milan Slezák, Eva Presová, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Masakr v belgickém Lutychu má 6 obětí, včetně útočníka

Masakr v belgickém Lutychu nepřežilo šest lidí, zraněno je údajně 123 lidí. Mezi oběťmi je pachatel atentátu, dva náctiletí mladíci a důchodkyně. Původní zprávy hovořily o třech útočnících, kteří se měli pokusit o útěk z budovy soudu. To se ale nepotvrdilo. Policie centrum města, kde došlo k útoku, uzavřela, na místě tragédie jsou i pyrotechnici. Ministerstvo vnitra už ale vyloučilo, že šlo o teoristický útok.