Co se děje při panické atace? Hyperventilující tělo se zbaví oxidu uhličitého a ztrácí kyselost, což vede k zatuhnutí svalů, vysvětluje mimo jiné biochemik platformy Zeptej se vědce.
„Myslím, že každý vedoucí pracovník nebo manažer by měl občas vypálit do normálního světa, aby si uvědomil, že ten pocit všechno vím, všechno znám, prostě neplatí,“ říká převozník Konstantin Wiesner.
Z českých závodnic byla lepší šestadvacátá Tereza Hrochová, Moira Stewartová doběhla šestašedesátá. A právě Tereza Hrochová poskytla v cíli závodu rozhovor pro Radiožurnál Sport.
„Srovnatelné se současnou tratí by mohl být závod na olympijských hrách v Mexiku v roce 1968, kdy se startovalo v 15 hodin a v nadmořské výšce 2200 metrů,“ říká autor podcastu Štrekaři Milan Janoušek.
Třiatřicetiletý reprezentant Slavie Praha získal první mistrovský titul v kariéře, když v Praze překvapil všechny hlavní favority a postupnou stíhací jízdou dosáhl na čas 2:22:19.
„Chodím si i zaběhat, ale je to běh do deseti kilometrů. Není to na to, abych týdně běhala 200 kilometrů, to je nereálné,“ přiznává Joglová po oznámení konci kariéry.
„Baví mě pomáhat dětem posouvat se ve sportu dál. Když za mnou přijdou mladí sportovci, a nemusí být z našeho sportu, tak se často ptají na to, jak jsem zvládal prohry,“ říká Prskavec.
Maraton bych chtěl rozbíhat po 3:20 na kilometr a ideálně se dostat někam ke 3:15,“ plánuje taktiku na nedělní Pražský maraton jeden z nejlepších českých běžců Patrik Vebr.
Španělský penzista Ricardo Vidan uběhl šestidenní závod na západě Čech. 82letý penzista začal běhat po Olympijských hrách v Barceloně v roce 1992, před tréninkem ale dává přednost rovnou závodění.
Měří jen 138 centimetrů, ale svými výkony inspiruje tisíce dalších sportovců. Hendikepovaný běžec Lukáš Petrusek už má ve svých 29 letech za sebou 30 maratonů.
Kiptum seděl za volantem auta, které sjelo ze silnice kolem 23.00 místního času na západě Keni. V autě spolu s ním zahynul také trenér Gervais Hakizimana ze Rwandy
Mnoho závodníků se ztratilo kvůli krupobití, mrznoucímu dešti i vichřici. Pořadatelé totiž nereagovali na varování meteorologů ohledně možného zhoršení počasí.
Česká maratonkyně Moira Stewartová ve Španělsku časem 2:25:36 vytvořila národní rekord, zaběhla si osobní rekord a hlavně splnila limit na olympijské hry v Paříži.
Kiptum zaběhl v Chicagu čas 2:00:35 a světový rekord svého krajana Kipchogeho překonal o 34 sekund. Zároveň se výrazně přiblížil bájné hranici dvou hodin.
Miloš Škorpil je jedním z nejznámějších propagátorů běhu a zdravého životního stylu. Ultramaratonec a běžecký trenér radí, že začít s běháním může v podstatě kdokoliv a v jakémkoliv věku.
„Je to charitativní věc. Vybrané startovné jde na stipendium Emila Zátopka pro děti z vyloučených rodin západního Londýna, aby měli možnost sportovat,“ vysvětluje Přemysl Pela z Českého centra.
K podobné hromadné diskvalifikaci sáhli pořadatelé závodu už v roce 2017, kdy kvůli nedodržení trasy vyškrtli z výsledkové listiny zhruba 6000 účastníků. O rok později to bylo „jen“ 3000 běžců.
„Hodně pomáhal led na hlavě i za dresem. Hezky to chladilo. K dispozici bylo asi pět ‚občerstvovaček‘, takže to bylo suprově udělané,“ popisovala boj s horkem česká reprezentantka.
Česká atletka Moira Stewartová závod dokončila s časem 2:34:02 jako sedmá nejlepší Evropanka. V Budapešti zažila premiérový start na mistrovství světa.
Ultramaratonec Boas Kragtwijk vyběhl 22. července. Od té doby absolvuje každý den minimálně vzdálenost jednoho maratonu. Cestou z Amsterdamu do Kyjeva plánuje proběhnout také Berlínem a Varšavou.