,Dobře, že se na něj nezapomíná.’ Londýnský běh ctí památku Zátopka a pomáhá dětem z chudých rodin

Své první olympijské zlato získal Emil Zátopek v roce 1948 na olympiádě v Londýně. Nadace, která nese jeho jméno, tam teď pomáhá dětem z chudých rodin sportovat. Zároveň se tak snaží udržet povědomí o slavném českém běžci.

Od zpravodaje z místa Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři, dva, jedna, start!

Tři, dva, jedna, start! | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Ze startu vyráží desítky běžců na svůj pětikilometrový běh. Ženy, muži, poloprofesionálové i úplní začátečníci. Smyslem tohoto běhu není vyhrát, ale zúčastnit se. A vybrat peníze na dobrou věc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z Londýna

„Je to charitativní věc. Vybrané startovné a různé příspěvky jdou na stipendium Emila Zátopka pro děti z vyloučených rodin západního Londýna, aby měli možnost sportovat,“ vysvětluje Přemysl Pela z Českého centra, které běh spolupořádá.

V juniorské kategorii běžel i desetiletý Jakub, který přijel s rodiči až od Birminghamu.

„Jakubův pradědeček v roce 1952 nebo 1953 běhal s Emilem Zátopkem,“ vysvětluje Jakubova matka Žaneta. Mezi běžci byl i novinář a spisovatel Richard Askwith, autor monografie o českém běžci.

„Knížku jsem napsal hlavně proto, že se na Zátopka začalo zapomínat. Zejména mladší už jeho jméno přestávali znát. Měl jsem pocit, že když tu knihu nenapíšu, bude brzy pozdě. V té době ještě žila Dana Zátopková, který mi hodně pomohla. Když se zeptáte kohokoliv, kdo má přes šedesát, ten to jméno zná. Je to patron všech běžců, včetně mě,“ říká spisovatel.

To potvrzují i dva šedesátníci Jonas a Kevin. „O Zátopkovi jsem slyšel. Byl to výborný běžec na všechny tratě: pět kilometrů, deset…byl to silný muž,“ míní Jonas.

„Je to vůbec největší jméno v běžeckém sportu a byl to také velký humanista. Je dobře, že se na něj nezapomíná,“ uzavírá třiašedesátiletý Kevin.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme