V dubnu 2023 bylo v keňském lese Shakahola objeveno 429 těl lidí, kteří se stali oběťmi učení samozvaného vůdce kultu Mackenzieho, který teď čelí obvinění z terorismu.
Ukrajinská armáda dobyla Izjum v Charkovské oblasti 10. září v rámci ofenzivy proti ruským jednotkám. Město bylo pod kontrolou ruských vojáků od dubna.
Nejhorší byli opilí nebo zdrogovaní příslušníci doněckých a luhanských milic. Ti vykrádali byty, zabavovali auta, co se jim zalíbilo, to si vzali. Před těmi se v Izjumu měli na pozoru,“ říká Dorazín.
O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala ve čtvrtek místní policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. OSN plánuje vyslat do města misi.
Na východě Ukrajiny operuje i český analytik, kriminolog a člen spolku Team for Ukraine Petr Pojman. Ten navštívil i nedávno osvobozené město Izjum, ve kterém bylo objeveno 440 provizorních hrobů.
To, že se pachatelé za své činy budou muset zodpovídat, uvedl v pátek také francouzský prezident Macron. Krutosti páchané na civilistech odsoudil také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.
V obrovském metalurgickém komplexu jsou podle dostupných informací rovněž zbývající ukrajinští obránci zdevastovaného města a podnik představuje poslední významnou oblast ukrajinského odporu ve městě.
Hrob se našel v obci Buzova. Představitel úřadů oblasti, do níž vedle dalších vesnic spadá i Buzova, Taras Didyč ukrajinské televizi řekl, že těla byla objevena v díře nedaleko benzinové stanice.
V roce 2006 se kanadská vláda a náboženské instituce zavázaly zaplatit 1,9 miliardy kanadských dolarů 86 tisícům obětí nuceného kanadského vzdělávacího systému, popsal The Guardian.
V Iráku zahájili analýzu DNA ostatků 141 těl objevených v masových hrobech na severu země. Předpokládá se, že v hrobě skončili příslušníci menšinových jezídů, které pronásledoval Islámský stát.
Místo, na kterém jsou pohřbeny oběti takzvaného cikánského tábora v Letech u Písku, zůstává neobjevené. Archeologové provedli v okolí Památníku holokaustu Romů několik sond. Kosterní ostatky nenašli.
V Barmě je víc masových hrobů Rohingů, než se předpokládalo. Tvrdí to agentura AP. Na základě výpovědí, videí a satelitních snímků potvrdila existenci pěti dosud neznámých masových hrobů.
Masové hroby s nejméně 400 těly byly nalezeny poblíž severoiráckého města Havídža, které ještě začátkem října ovládali bojovníci takzvaného Islámského státu.
V násilím zmítané centrální konžské provincii Kasai se našlo dalších 38 pravděpodobných hromadných hrobů. Od propuknutí povstání loni v srpnu počet odhalených pokoutných masových pohřebišť dosáhl 80.
Dosud neznámé oběti totalitních režimů v Česku pomůže identifikovat zcela nový projekt. Nese název „Jména mrtvým" a vznikl za spolupráce Centra pro dokumentaci totalitních režimů a dalších institucí.
Irácké ministerstvo zdravotnictví oznámilo další nález hromadných hrobů poblíž Tikrítu. Na místě je téměř 470 těl. Úřady už letos ohlásily několik podobných nálezů a dosud objevily ostatky asi 160 lidí.
Izraelské úřady vytipovaly osm míst, kde by v případě rozsáhlé katastrofy byly masové hroby. Parcely jsou po celé zemi od severu na jih, aby je bylo možné využít bez ohledu na epicentrum zkázy. Izrael se rozhodl vybrat tato místa předem, protože v případě náhlé potřeby nebude čas pohřbívat lidi jednotlivě.