miliardy

| ČRo, Tereza Chlubná, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Policisté ÚOOZ obvinili dva podnikatele z podplácení zaměstnanců České pošty

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu dnes ráno obvinili dva podnikatele z podplácení zaměstnanců státního podniku. Minimálně jeden stíhaný ze společnosti Alkom Security. Obvinění se týká miliardové zakázky na zajištění bezpečnosti České pošty. Zaměstnance pošty prý policie zatím nestíhá.

|Martin Knitl, mkp, Matěj Skalický, Tereza Chlubná |Ekonomika

Zavření Dolu Paskov má v rukou stát. Přispět musí miliardami, říká ředitel OKD

Důl Paskov u Frýdku-Místku skončí, pokud mu nepomůže stát. I když společnost OKD už delší dobu tvrdí, že tento důl je ztrátový a hrozí útlum, přesto je zpráva o jeho blížícím se zavření pro mnoho lidí velkým šokem. Přitom ještě chvíli před zveřejněním první informace o zavření dolu prošla Ostravou velká demonstrace havířů a dalších zaměstnanců ze všech šachet OKD.

|Petr Nováček, Jaroslav Beránek, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Česko se k náhradě škody v kauze Mostecké uhelné nepřihlásilo přes snahy Švýcarů

Pokud by se Česká republika přihlásila jako poškozená strana v trestním řízení, mohla prý vznést nárok na alespoň část z 12 miliard, které zablokovaly švýcarské úřady v souvislosti s vyšetřováním Mostecké uhelné společnosti. Přestože se Švýcaři několikrát Prahy ptali, zda tak chce učinit, nestalo se. A nyní online deník Aktuálně.cz na Nejvyšším státním zastupitelství zjistil, že už je pozdě.

Ministerstvo prodej nemovitostí Českých drah ,kontrolovat nemůže'

|Alice Kottová, Petr Sehnoutka |Zprávy z domova

Evropská unie chce, aby na české železnici fungovalo konkurenční prostředí. Proto už předloni dal stát Českým drahám dvanáct miliard korun. Za tyto peníze měly převést budovy, pozemky a stroje potřebné pro údržbu tratí na státní organizaci Správa železniční dopravní cesty. Dráhy pak měly dál jen jezdit s vlaky, stejně jako další dopravci. Jenže jak zjistil Radiožurnál, vše nakonec dopadlo trochu jinak.

|Alice Kottová, Petr Sehnoutka |Zprávy z domova

Dráhy žádají další miliardy za prodej pozemků a budov státu

Ani dvanáct miliard korun nestačilo, aby se oddělil majetek firem, které provozují vlaky a starají se o koleje, tedy Českých drah a Správy železniční dopravní cesty. Radiožurnálu se podařilo zjistit, že dráhy chtějí od státu dalších tři až pět miliard korun. Zatím totiž nepřevedly některé pozemky pod kolejemi a budovami, které už přitom měly být prodány.