Ukrajinský resort pro obnovu v případě lodi Paresa dodal, že jde celkem o 20. civilní plavidlo poškozené při ruských útocích. V září Rusko zasáhlo loď převážející přes Černé moře pšenici do Egypta.
Bukurešť/Kyjev/Moskva||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Plavidlo z Ukrajiny bylo v době útoku, který se obešel bez obětí, ve výlučné ekonomické zóně Rumunska. Podle agentury Reuters to je poprvé od začátku války, co byla zasažena civilní loď s obilím.
Zemědělci letos podle údajů ministerstva zemědělství sklidili 7,086 milionu tun obilovin. Podle Agrární komory ČR je to však druhá nejhorší úroda za posledních 12 let.
Z údajů komory vyplývá, že se snížil výnos, nejhůře jsou na tom ozimá pšenice a ozimý ječmen. Loni dosáhl výnos základních obilovin 5,99 tuny na hektar, letošní výnos odhaduje komora na 5,42 tuny.
„Celková úroda obilovin se bude dále zpřesňovat, ale pravděpodobně bude nejnižší od roku 2018,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.
Snížit by se tento rok měla úroda pšenice, ječmene i žita, významný meziroční nárůst produkce se očekává jen u ovsa. Úroda řepky bude pravděpodobně o pětinu nižší ve srovnání s loňským rokem.
Již po pouhém půlroce existence této alternativy bylo jasné, že nová trasa může Ukrajině přinést podstatně víc než předchozí mezinárodní obilná iniciativa.
Podporu dostanou i ti zemědělci, kteří své obilí v uplynulých měsících prodali za nízkou tržní cenu. Rozdíl cen jim stát kompenzuje, jak řekl Jan Grabiec z kanceláře polského premiéra.
„Cena obilí je dnes okolo 3500 korun, ale náklady na dopravu z Ukrajiny do evropského přístavu jsou třeba 2500 korun. Proto to ukrajinský zemědělec raději prodá hned za hranicemi,“ vysvětluje Pýcha.
U nejcitlivějších produktů, kterými jsou drůbež, vejce a cukr, bude zavedena nouzová brzda. Jejím cílem je stabilizovat dovoz na průměrném objemu dovozu v minulých dvou letech.
Nepracující ukrajinští uprchlíci, jedovaté ukrajinské obilí či zvýšení kriminality v důsledku migrace z Ukrajiny. To jsou témata nepravdivých výroků, kterým podle měření CEDMO lidé v Česku důvěřují.
Ukrajina vyzývá k ukončení blokády po informaci o smrti dvou ukrajinských řidičů čekajících v koloně. Poláky v jejich protestu podporují někteří jejich kolegové ze střední Evropy.
Polští přepravci si stěžují na nerovné podmínky při přepravě zboží na Ukrajinu. Jejich výhrady se týkají třeba elektronické fronty, do které se musí řidič přihlásit v momentě přejezdu na Ukrajinu.
Obilí zdarma pro Afriku sliboval už v červenci prezident Vladimir Putin. Zhruba o týden předtím Rusko zastavilo svoji účast v obilných dohodách zprostředkovaných loni OSN.
Embargo Evropské komise na dovoz ukrajinského obilí do pěti zemí EU v září padlo. Maďarsko, Polsko a Slovensko v něm přesto dál jednostranně pokračují.
Přínos žížal vědci zkoumali za pomoci analýzy map půdních vlastností, výnosu plodin a výskytu žížal. Zjistili, že větší dopad na obiloviny a další potraviny mají žížaly v oblastech globálního jihu.
„Vztahy se skutečně velmi zhoršily, asi na nejhorší úroveň od začátku ruské invaze z loňského roku,“ potvrzuje Michal Lebduška z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Rusko od takzvaných obilných dohod o bezpečném vývozu ukrajinské přenice letos v červenci zhruba po roce odstoupilo a varovalo, že bude lodě plující do ukrajinských přístavů pokládat za vojenské cíle.
„Není to ale tak, že by Polsko stoplo dodávky zbraní Ukrajině,“ dodává Harzer s tím, že polské vyjádření není výhrůžkou. Polský premiér si podle něj neuvědomil, jak velký dosah zpráva mít bude.
Do přístavu v ukrajinském Čornomorsku připlovají dvě nákladní lodě. Děje se tak poprvé od července, kdy Rusko odstoupilo od obilné dohody. Vézt mohou až 20 tisíc tun přenice do Afriky a Asie.
Expertům z ústavu experimentální botaniky Akademie věd a Tallinské technické univerzity se podařilo v genomu pšenice objevit rekombinační hotspot. Má pomoci s rychlejším šlechtěním odolnějších odrůd.
Středeční ruské nálety podle ukrajinského ministra infrastruktury poničily téměř 40 tisíc tun pšenice, která měla být vyvezena do afrických zemí, Číny či Izraele
Putin slíbil Africe dodávky obilí, které ji však nestačí. Tvrdí Africe, že je připraven na jednání s Ukrajinou, ale Kyjev s ním odmítá vyjednávat o příměří.