Ukrajina vyzývá k ukončení blokády po informaci o smrti dvou ukrajinských řidičů čekajících v koloně. Poláky v jejich protestu podporují někteří jejich kolegové ze střední Evropy.
Polští přepravci si stěžují na nerovné podmínky při přepravě zboží na Ukrajinu. Jejich výhrady se týkají třeba elektronické fronty, do které se musí řidič přihlásit v momentě přejezdu na Ukrajinu.
Obilí zdarma pro Afriku sliboval už v červenci prezident Vladimir Putin. Zhruba o týden předtím Rusko zastavilo svoji účast v obilných dohodách zprostředkovaných loni OSN.
Embargo Evropské komise na dovoz ukrajinského obilí do pěti zemí EU v září padlo. Maďarsko, Polsko a Slovensko v něm přesto dál jednostranně pokračují.
Přínos žížal vědci zkoumali za pomoci analýzy map půdních vlastností, výnosu plodin a výskytu žížal. Zjistili, že větší dopad na obiloviny a další potraviny mají žížaly v oblastech globálního jihu.
„Vztahy se skutečně velmi zhoršily, asi na nejhorší úroveň od začátku ruské invaze z loňského roku,“ potvrzuje Michal Lebduška z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Rusko od takzvaných obilných dohod o bezpečném vývozu ukrajinské přenice letos v červenci zhruba po roce odstoupilo a varovalo, že bude lodě plující do ukrajinských přístavů pokládat za vojenské cíle.
„Není to ale tak, že by Polsko stoplo dodávky zbraní Ukrajině,“ dodává Harzer s tím, že polské vyjádření není výhrůžkou. Polský premiér si podle něj neuvědomil, jak velký dosah zpráva mít bude.
Do přístavu v ukrajinském Čornomorsku připlovají dvě nákladní lodě. Děje se tak poprvé od července, kdy Rusko odstoupilo od obilné dohody. Vézt mohou až 20 tisíc tun přenice do Afriky a Asie.
Expertům z ústavu experimentální botaniky Akademie věd a Tallinské technické univerzity se podařilo v genomu pšenice objevit rekombinační hotspot. Má pomoci s rychlejším šlechtěním odolnějších odrůd.
Středeční ruské nálety podle ukrajinského ministra infrastruktury poničily téměř 40 tisíc tun pšenice, která měla být vyvezena do afrických zemí, Číny či Izraele
Putin slíbil Africe dodávky obilí, které ji však nestačí. Tvrdí Africe, že je připraven na jednání s Ukrajinou, ale Kyjev s ním odmítá vyjednávat o příměří.
Aliance to uvedla po středečním jednání Rady NATO-Ukrajina. NATO zdůraznilo, že bude nadále podporovat Kyjev a je připraveno bránit území všech svých členů.
Kvůli počínání Ruska by rada NATO podle Zelenského měla projednat bezpečnost plavby v Černém moři, zejména provoz koridoru, který dosud umožňoval vývoz ukrajinského obilí.
Podle eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského zvažuje Evropská komise možnosti, jak financovat přepravu ukrajinské produkce přes EU do zemí severní Afriky či Blízkého východu.
Kyjev/Moskva/Káhira||Ondřej Čížek|Zprávy ze světa|Svět ve 20 minutách
Krach smlouvy, která umožňovala vývoz 33 milionů tun ukrajinského obilí, se dotkne především ukrajinských vývozců. Z dohody ale těžilo i Turecko, Čína nebo Světový potravinový fond.
„Bohužel byly zasaženy obilné terminály zemědělského podniku v Oděské oblasti. Nepřítel zničil 100 tun hrachu a 20 tun ječmene,“ uvedl na sociální síti Telegram místní gubernátor.
„Rusko bude moci dále vyvážet pšenici a potraviny. Paradoxně může strhnout momentum doby na svou stranu právě kvůli tomu, že komodity ve světovém měřítku porostou,“ říká analytik Havlíček.
Na Znojemsku zemědělci počítají ztráty kvůli přemnoženým hrabošům polním. Ti poničili tamním zemědělcům přibližně polovinu úrody obilovin a také třetinu jabloňového sadu.
Rusko požaduje, aby se obnovily dodávky zemědělské techniky do Ruska, aby se zrušila omezení pro pojištění ruských nákladních lodí a aby tato plavidla dostala povolení vplouvat do přístavů.
Sklizeň základních obilovin v Česku klesne o 8,1 % na 6,955 mil. tun. Řepka naopak roste o 4,9 %. Odhady se ještě upřesní v závislosti na počasí, uvedl Český statistický úřad.