STEM: Z politiků lidé nejlépe hodnotí Hamáčka. V popularitě přeskočil Babiše i Vojtěcha

Ze členů vlády a předsedů sněmovních stran lidé nejlépe hodnotí vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). V popularitě v porovnání s lednem předstihl premiéra Andreje Babiše (ANO) i další politiky. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM, jehož výsledky v pondělí poskytla ČTK.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze členů vlády a předsedů sněmovních stran lidé nejlépe hodnotí vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), premiéra Andreje Babiše (ANO) a odstupujícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Hamáček si polepšil ve srovnání s lednem o 12 procentních bodů na 48 procent. Popularita mu rostla podle STEM v různých politických táborech, nejsilněji u sympatizantů hnutí ANO. Babišova popularita naopak klesla o pět procentních bodů na 45 procent.

„Za poklesem vidíme jednak mírné zmenšení podpory hnutí ANO a jednak zhoršení jeho hodnocení u ostatních politických skupin,“ uvedla agentura.

,Obětní beránek‘. Politici poděkovali Vojtěchovi za práci, podle opozice je viníkem současné krize Babiš

Číst článek

Na třetí místo v hodnocení vybraných vrcholných politiků se dostal v září odstupující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Rezignaci ohlásil v pondělí, ve funkci ho nahradí vládní zmocněnec a jeho někdejší náměstek Roman Prymula.

Vojtěcha v průzkumu vnímalo kladně 43 procent respondentů, o pět procentních bodů víc než v lednu. Autoři průzkumu posun vysvětlují zejména tím, že ho zná více obyvatel než v lednu. Za Vojtěchem figuruje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s popularitou 42 procent.

V první desítce popularity celkem 21 vrcholných politiků figurují pouze dva zástupci opozice. Na pátém místě pomyslného žebříčku je předseda Pirátů Ivan Bartoš, kterého hodnotí kladně stejně jako v lednu dvě pětiny respondentů, a na desátém šéf SPD Tomio Okamura s 34 procenty. Okamurova popularita se propadla o tři procentní body.

Z vládních činitelů zaznamenali největší propad popularity ministryně financí Alena Schillerová, a to ze 47 na 40 procent, a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (obě za ANO) – ze 37 na 30 procent.

Babiš o Vojtěchovi: Byl pod útoky opozice, hejtmanů, novinářů i ministrů. Neuměl se bránit. Podporu měl

Číst článek

O pět procentních bodů na 24 procent si pohoršila vůči lednu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), o čtyři procentní body na 26 procent ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a o tři procentní body na 18 procent ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Naopak významnější nárůsty agentura zaznamenala u ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO). Petříčka hodnotilo kladně 35 procent respondentů, tedy o osm procentních bodů víc. Havlíčkova popularita vzrostla z 31 na 38 procent.

Průzkum provedla agentura mezi 31. srpnem a 13. zářím. Odpovídalo v něm 1027 respondentů starších 18 let. 

Žebříček popularity politických osobností

(členů vlády a předsedů parlamentních stran, příznivá hodnocení v procentech) 

1. Jan Hamáček
2. Andrej Babiš
3. Adam Vojtěch
4. Jana Maláčová
5. Ivan Bartoš
6. Alena Schillerová
7. Lubomír Zaorálek
8. Karel Havlíček
9. Tomáš Petříček
10. Tomio Okamura
11. Marie Benešová
12. Marian Jurečka
13. Robert Plaga
14. Vojtěch Filip
15. Richard Brabec
16. Petr Fiala
17. Vít Rakušan
18. Klára Dostálová
19. Markéta Pekarová Adamová
20. Lubomír Metnar
21. Miroslav Toman

Zdroj: STEM

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme