Ve středečním tisku se dočtete, že české cestovní kanceláře řeší, zda dostanou odškodnění kvůli uzemnění letadel Boeing. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
„Umyj si ruce!“ volají často matky na své děti. Tato dobrá a u nás zcela běžná rada může v některých částech světa být doslova nad zlato. V africkém Jižním Súdánu dokonce zachraňuje lidské životy. Humanitární pracovníci z české organizace Člověk v tísni se v této nejnovější zemi světa vytvořené v roce 2011 zaměřili právě na mytí rukou, a to v rámci prevence před smrtelnými průjmy.
Kvůli průjmu skončilo od pátku už zhruba dvacet lidí v Plzeňské nemocnici. Další lidé s průjmy, horečkami, zvracením a křečemi navštěvují ambulance. Nákaza možná pochází z veřejné jídelny.
Voda v části pražských Dejvic a Bubenče není pitná a lidé by ji neměli používat ani na vaření, ani při čištění zubů, a to minimálně do pondělního poledne. Mýt a prát ve vodě ale můžou. Obyvatele v postižené lokalitě o tom informovaly Pražské vodovody a kanalizace a oblast začaly zásobovat vodou z cisteren. Společnost tak reagovala na zvýšený výskyt průjmových onemocnění.
Za průjmy více než 11 tisíc německých školáků mohou pravděpodobně mražené jahody z Číny. S tímto vysvětlením přišlo německé ministerstvo zdravotnictví. Podezření na jahody pocházející z Číny jsou ale zatím založená jen na rozhovorech s postiženými lidmi. Německé úřady jsou proto velmi opatrné.
V Česku přibývá lidí, kteří umírají na těžké průjmy s proděravěním střev. Nebezpečná bakterie klostridie, která průjem způsobuje, zabila letos už 50 lidí, především starších nebo oslabených osob. Začátek nemoci je přitom vždy podobný – lidé doberou antibiotika a začnou je trápit bolesti břicha.
Jedno z osmi dětí, které se v severní Francii nakazily krvácivým průjmem, je ve vážném stavu. Podle lékařů se jedná o infekci spojenou s variantou bakterie E.coli, která v Německu způsobila onemocnění více jak tří tisíc osob, z nichž 37 zemřelo. Příčinou pravděpodobně byly zmrazené karbanátky.
Počet obětí nebezpečné střevní nákazy v Německu se vyšplhal na 10 a přes 1200 je prokazatelně infikovaných. Odborníci navíc předpokládají, že současná epidemie ještě nedosáhla vrcholu. V Berlíně kvůli tomu zasedá krizový štáb. Španělsko by dnes mělo znát výsledky testů ze vzorků zeleniny dvou farem. Mají ukázat, jestli jejich okurky stojí za současnou epidemií. I do Česka se dostaly kontaminované okurky ze Španělska. Potvrdila to státní zemědělská a potravinářská inspekce, která okamžitě přijala bezpečnostní opatření.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontroluje zeleninu v obchodech. Reaguje tak na nebezpečnou střevní nákazu, která se dál šíří Německem a už se objevila i v Dánsku. Zdrojem nákazy jsou podle prvních testů salátové okurky ze Španělska.
Němce aktuálně straší nebezpečná střevní bakterie, v kritickém stavu je už nejméně 140 lidí, dva zemřeli. Nebezpečná bakterie, která onemocnění způsobuje, se do Německa údajně dostala ze Španělska. Dle hamburského hygienického institutu ze salátových okurek. Podle šéfa výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin je jen otázkou času, kdy se bakterie rozšíří i do ostatních zemí Unie. Střevní nákaza způsobuje krvavé průjmy.
2:27
|Igor Maňour, Klára Stejskalová, Aneta Vojtěchová|Zprávy ze světa
Německo ovládl strach z nebezpečné střevní bakterie EHEC. Enterohemoragická Escherichia coli připravila dva lidi o život, desítky dalších jsou ve vážném zdravotním stavu. Nakažených jsou už přes čtyři stovky.