režim

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Zpravodajka ČRo: Kubánci vyhlížejí změny, realita je zatím pořád tíživá

Nadšení, opatrný optimismus i lehkou skepsi v posledních dnech prožívají obyvatelé Kuby. Snad nikdo na komunistickém ostrově není lhostejný k měnícím se vztahům se Spojenými státy. Zatímco politici mluví o nové éře, obyčejní Kubánci si ale kladou otázku, jestli se konečně dočkají změn i v běžné realitě. Ta jakoby zamrzla před desítkami let.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Ani mladá generace se v pohledu na SSSR neshodne

Jsou mladí a energičtí. V občance mají zapsaný stejný rok narození jako jejich vlast, kterou je Ruská federace, nástupník Sovětského svazu. Jak se děti „dětí perestrojky“ dívají na to, co se v jejich zemi dělo před jejich narozením? Co si generace ruských dvacátníků myslí o rozpadu impéria, které sice sama nezažila, ale s jehož dědictvím se i ona sama – možná nevědomky – dodnes potýká?

|Jan Prokeš, Martina Maňasová |Zprávy ze světa

Boje v Libyi pokračují ve městech, která drží přívrženci svrženého Kaddáfího režimu

Vojáci nové přechodné vlády v Libyi se zatím neúspěšně pokusili dobýt pouštní město Bání Walíd, jednu ze tří (nebo čtyř) posledních bašt svrženého režimu plukovníka Kaddáfího. Při postupu k centru města, které leží asi devadesát kilometrů na jihovýchod od Tripolisu, se někdejší rebelové proti Kaddáfího režimu setkali s tuhým odporem ozbrojenců věrných bývalému diktátorovi. Jeho odpůrci se proto vzápětí raději stáhli.

|Tomáš Pavlíček, Ondřej Houska, Michal Šenk, Aneta Vojtěchová |Zprávy ze světa

NATO a Liga arabských států projednají budoucnost Libye

Hlavní město Spojených arabských emirátů, Abu Dhabí, bude dnes hostit zásadní schůzku pro budoucí bezpečnostní vývoj v Libyi. Kontaktní skupina, kam patří vybrané členské státy NATO a Ligy arabských států, bude diskutovat o dalším postupu nejen v reakci na včera zostřené útoky Kaddáfího jednotek na město Misuráta. Vrcholné schůzky se zúčastní i ministryně zahraničí Spojených států amerických, Hillary Clintonová.

|Martina Mašková, Aneta Vojtěchová |Zprávy ze světa

Ze Sýrie přicházejí zprávy o desítkách zabitých demonstrantů

Demonstranti zabití pořádkovými jednotkami v Sýrii už se počítají na desítky. Vyplývá to z rozporuplných zpráv, které přicházejí z města Der'á (der-á) na jihu země. Situaci není možné ověřit z nezávislých zdrojů. Zdravotníci napočítali 37 mrtvých jenom po včerejší policejním zásahu. Opoziční aktivisté dokonce tvrdí, že mrtvých je okolo stovky. Na pohřeb některých obětí dnes podle opozice přišlo až 20 tisíc lidí.

|Michal Šenk, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Pan-arabskou revoluci šíří nová média, režimy na ně nemůžou

Události v Libyi a dalších severoafrických a blízkovýchodních zemích dominují zpravodajství v posledních týdnech. Dochází přitom k paradoxní situaci. Přímo v Libyi nejsou prakticky žádní západní novináři. Vstup do země je tak komplikovaný a situace na místě tak nebezpečná, že žádná mediální organizace neriskuje životy svých lidí. Přesto v televizi vidíme a v rozhlase slyšíme i autentické záběry. Hlavně díky tomu, že události zaznamenávají lidé v ulicích, často na mobilní telefony. Záběry se pak přes internet dostávají do světa.

|Michaela Vydrová, Aleš Kouba |Zprávy ze světa

Egypt povzbudil protesty další země, v některých se ale režim zřejmě nezmění

Nepokoje v arabských zemích pokračují. ‚Tuniská nákaza‘, jak je nazývána vlna protivládních povstání v arabském světě, se úspěšně rozšířila. I když ze začátku mnozí nedávali revolucím v arabských zemích mnoho šancí, tuniská a egyptská vláda padla, a otřásá se půda pod nohama například i té libyjské, jemenské či bahrajnské. Ve všech těchto zemích pokračují masové protivládní protesty. Z Libye a Bahrajnu byli včera a dnes hlášeny také první oběti na životech, neoficiální zdroje dnes mluví až o 50 mrtvých v Libyi .

|Václav Sochor, Aneta Vojtěchová |Zprávy z domova

DVD „1989 - Listopad a cesta k němu" chce zatraktivnit dějepis

Nové vzdělávací DVD, které připravili historici Ústavu pro studium totalitních režimů, mapuje Dvacetiletou etapu ze života někdejšího Československa. Jmenuje se „1989 - Listopad a cesta k němu" a má středoškolským učitelům pomoci s výukou nedávných dějin naší republiky. Právě ty učitelé při výuce často přeskakují. Na téma je málo času, chybí metodika a podklady.