Spojené státy uvalily další sankce na představitele kubánského režimu. Havana mluví o spiknutí

Spojené státy ve čtvrtek uvalily sankce na kubánského bezpečnostního činitele a na zvláštní útvar ministerstva vnitra, kteří podle nich hráli roli při potlačování nedávných protivládních protestů. Jedná se o první konkrétní krok prezidenta Joea Bidena proti kubánské vládě, jímž podle agentury Reuters reaguje na tlak některých amerických zákonodárců i kubánských emigrantů žijících v USA. Biden uvedl, že oznámené sankce jsou pouze začátek.

Washington/Havana (Aktualizováno: 22:19 22. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kubánská vlajka pověšená v ulicích Havany

Kubánská vlajka pověšená v ulicích Havany | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

Protesty v řadě kubánských měst se konaly 11. července a byly největšími protivládními demonstracemi v zemi od roku 1994, než je vláda masovým nasazením policie a armády potlačila. Příčinou demonstrací byla dlouhodobá nespokojenost velké části obyvatel země s autoritářskou vládou a zejména zoufalá životní úroveň Kubánců, kterou ještě zhoršila pandemie covidu-19 a s ní související omezení turistiky, na níž je ostrov závislý.

Papež vyzval k solidaritě s postiženými povodněmi v západní Evropě, mluvil i o protestech na Kubě

Číst článek

Kubánská vláda viní z ekonomické krize letité americké obchodní embargo a zpřísnění amerických sankcí za předchozího prezidenta Donalda Trumpa.

Ve čtvrtek oznámené americké sankce se týkají ministra obrany a zvláštní jednotky ministerstva vnitra známé také jako „černé barety“ či „černé vosy“, které jsou nevládními organizacemi viněny z brutálních zásahů proti demonstrantům a z porušování lidských práv. Během nedávných protestů bylo zatčeno několik stovek lidí.

Pouze začátek

Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez sankce na twitteru označil za nepodložené. „Měli by aplikovat sami na sebe Magnitského zákon, který upravuje mezinárodní sankce, za každodenní represe a brutalitu policie, která v roce 2020 stála 1021 životů,“ napsal s odkazem na zákon, na jehož základě USA mohou zmrazit účty či zakázat vstup lidem, kteří podle Washingtonu porušují lidská práva.

„Tohle je pouze začátek,“ oznámil ve čtvrtek prezident Biden. „Spojené státy odsuzují masové zatýkání a vykonstruované procesy na Kubě a budou nadále sankcionovat osoby, které jsou zodpovědné za utlačování kubánského lidu,“ pokračoval. „Kubánci mají stejné právo na svobodu projevu a pokojné shromažďování jako všichni lidé,“ dodal.

Zklamané naděje

Od lednového nástupu Bidena do úřadu prezidenta si mnozí Kubánci, včetně tamní vlády, slibovali návrat k oteplování vztahů, které zahájil prezident Barack Obama. Ten po půlstoletí obnovil diplomatické vztahy s Kubou a zrušil i některé ekonomické sankce. Biden ale až do nedávných demonstrací na Kubě dával najevo, že Kuba není mezi prioritami jeho zahraniční politiky.

Nástroj k obcházení cenzury už umožnil volný přístup k internetu 1,4 milionu Kubánců. Vládě navzdory

Číst článek

Bílý dům ve čtvrtek také oznámil, že vytvořil pracovní skupinu, jejímž cílem je přijít na způsob, jak by mohli Kubánci žijící v USA zasílat peníze svým rodinám na karibském ostrově, aniž by je zabavil kubánský režim. Jedním z Trumpových kroků totiž bylo, že zasílání takzvaných remitencí na Kubu zakázal.

USA také již dříve uvedly, že spolupracují se soukromým sektorem na možnostech, jak Kubáncům umožnit svobodnější přístup na internet. Mluvčí americké diplomacie Ned Price pak Kubu vyzval, aby plně obnovila připojení na počítačovou síť, které úřady omezily ve snaze zabránit organizaci dalších protestů.

Biden ve čtvrtek rovněž oznámil, že USA plánují navýšit počet zaměstnanců na své ambasádě v Havaně. Posílení pracovní síly by podle vlády mohlo pomoci při snahách o navazování kontaktů s tamní občanskou společností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme