robot

Nejnovější zprávy

| mls |Zprávy ze světa

Japonská firma mění lidi za umělou inteligenci. Ušetříme čas i peníze, těší se

Kdo vám spočítá peníze levněji a rychleji než zkušený účetní? Umělá inteligence, míní japonská pojišťovna, která se místo lidí rozhodla zaměstnat technologii. Firma si od drahé investice slibuje každoroční milionové úspory a výrazně lepší výkon, nepotěšila však 34 dosavadních zaměstnanců, které koncem března propustí pro nadbytečnost, informoval Business Insider. Robotické mozky nastupují také na politickou scénu: experimentovat s nimi začíná japonské ministerstvo hospodářství.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

V USA se debatuje o etičnosti použití policejního robota, který zabil vraha z Dallasu

Ve Spojených státech vycházejí najevo nové okolnosti střeleckého útoku v Dallasu. Ostřelovač, který zabil pět policistů, podle vyšetřovatelů plánoval podstatně rozsáhlejší akci. Případ také otevřel debatu o etických hranicích policejních zásahů. Speciální jednotky totiž použily k zabití útočníka bombu doručenou robotem.

|Lucie Sichingerová |Technologie

S výukou na plzeňské škole pomáhají roboti, kteří mluví, jezdí a hrají na hudební nástroj

Dětem na Masarykově základní škole v Plzni pomáhají speciální roboti. Učitelé je využívají v informatice, angličtině i v hudební výchově. Vybavení škole poskytl zřizovatel školy - město Plzeň. Díky robůtkům nebudou žáci pouhými uživateli moderních technologií, ale pochopí, jak tyto technologie fungují, nebo dokonce i to, jak je vyrobit a naprogramovat.

|Pavlína Nečásková |Technologie

Vědci sestrojili mámu-bota. Testuje vlastní potomky, další generace vylepší

Výzkumníci z Cambridge a Curychu vyrobili robota, který umí nejenom vytvářet další malé stroje, ale sám je bez lidské pomoci i zdokonalovat. Nepředstavujte si ale žádnou mateřsky vyhlížející postavu, takzvaný máma-bot je totiž ve skutečnosti jen velké kovové rameno, které lepí dohromady menší plastické kostky s motory uvnitř. Ty se pak samy mohou rozpohybovat. Rameno pomocí kamery zjistí, kam se stroječek dostal, vybere ten nejúspěšnější a podle něj upraví další.

| ČRo, Věra Hájková |Technologie

V Kladrubech se učí pracovat s robotickou rukou. Pomáhá rozhýbat ochrnuté prsty

Robotický skelet, díky kterému chodí i vozíčkáři, dva robotické stoly, dva roboti na rozhýbávání ramene a lokte, to všechno patří do vybavení rehabilitačního ústavu v Kladrubech u Vlašimi, který se tím řadí mezi nejlépe vybavené ústavy na světě. V tomto týdnu italský výrobce zaučuje pracovníky rehabilitace, jak pracovat s dalším přístrojem – robotickou rukou.