Bourání obcí kvůli těžbě uhlí si nepřeje 68 procent občanů, zjistili ekologové

O limity těžby hnědého uhlí na severu Čech vedou dlouholetý spor těžaři, ekologové a obyvatelé obcí postižených těžbou. Podle nejnovějšího průzkumu více než dvě třetiny obyvatel Česka nechtějí, aby se kvůli těžbě hnědého uhlí bouraly další obce. Právě tomu měly územní limity z roku 1991 zabránit, těžaři se ale snaží o jejich prolomení, podporuje ho i Ústecký kraj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Jezeří nad propastí uhelného dolu. | Foto: Tomáš Adamec

„68 procent občanů České republiky odmítá bourání obcí kvůli těžbě hnědého uhlí. Vyplývá to z výsledků nového průzkumu veřejného mínění, který zpracovala agentura Ipsos,“ říká Jan Rovenský z Greenpeace Česká republika. Pro částečné nebo úplné zachování limitů těžby se vyslovilo skoro 66 procent respondentů.

Sociologové zkoumali názor veřejnosti i na případné obnovení vyvlastňovacích paragrafů v horním zákoně - 52 procent to úplně odmítlo. 28 procent by vyvlastňování omezilo pouze na nezastavěné pozemky, to znamená, že by nebylo třeba možné vyvlastnit domy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích průzkumu mluvila Eva Rajlichová

Hlavním cílem územních limitů je především chránit životní prostředí a krajinu. Minimálně to byl cíl bývalého ministra životního prostředí Ivana Dejmala, který je na začátku devadesátých let prosadil.

Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách jsou závazným usnesením vlády České republiky č. 444 z roku 1991, které bylo přijato na návrh tehdejšího ministra životního prostředí Ivana Dejmala. Definuje dobývací prostory a oblasti, kde jsou zásoby uhlí odepsané. Jedná se o lokality v Ústeckém kraji - lom Bílina, Nástup-Tušimice (vlastník Severočeské doly, a. s.) a lom ČSA (vlastník Severočeská energetická, a. s., dříve Litvínovská uhelná - součást společnosti Czech Coal).

Vláda usnesením z roku 1991 chtěla zaručit městům a obcím, pod kterými leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány.

Zrušení limitů by v současnosti postihlo především město Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala také jen pár set metrů od okraje Litvínova.

Platnost územních limitů dlouhodobě zpochybňují těžařské firmy i elektrárenské společnosti. Argumentují zaměstnaností v regionu i energetickou soběstačností země.

Za pravdu jim dává i vedení Ústeckého kraje, hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM prolomení limitů podporuje. Pro zrušení limitů se při návštěvě kraje vyslovil i prezident Miloš Zeman.

Podrobný průzkum mezi obyvateli Horního Jiřetína a Černic vypracovaný agenturou STEM dnes zveřejní i těžařská společnost Severní energetická, která vlastní velkolom ČSA.

Hnědé uhlí a lignit - využitelné zásoby v Česku | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Eva Rajlichová, mkp, Vanda Králová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme