Odvolává, odvolává a kritiku odmítá. Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozhádali se v něm už zase historici. Kvůli čemu? Jak vlastně zkoumat dějiny? A potřebujeme na to speciální ústav?
Cesty do USA, Velké Británie a Irska. Diplomatický pas komunistického pohlavára pomáhá tři dekády od sametové revoluce objastnit kontext snah československých komunistů prolomit diplomatickou izolaci.
Ústav pro studium totalitních režimů již roky trápí nepovedená rekonstrukce jeho sídla. Nyní do vedení ústavu přichází historik Ladislav Kudrna. Jak hodlá situaci vyřešit?
Nové vedení Ústavu pro studium totalitních režimů hledá chyby u předchůdců, napsali ve společné reakci na oznámení bývalý náměstek ústavu Ondřej Matějka a bývalý ředitel Zdeněk Hazdra.
„Pro mě to je uzavření jedné éry, která začala tím, že představitelé této garnitury byli zváni do Lidového domu k vysokému představiteli sociální demokracie,“ říká Pavel Žáček.
Rada ústavu vyhlásila výběrové řízení na nového ředitele instituce počátkem loňského prosince. Odůvodnila to tím, že je po osmi letech vhodné otevřít instituci změnám na nejvyšších místech.
Ústav je podle bývalého člena rady Michala Uhla je ústav v nejlepší kondici. Exředitel ústavu Pavel Žáček ale tvrdí, že v instituci čile kvete Uhlův aktivismus. Oba diskutovali v pořadu Pro a proti.
Sídlo Ústavu pro studium totalitních režimů hyzdí kvůli nezdařené rekonstrukci pražský Žižkov. Vedení ústavu chce opravu dokončit, což vyjde na skoro půl miliardy. Finance na to ale zajištěné nemá.
Po nástupu vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) prý za Žáčkem jakožto bývalým ředitelem ústavu přišli nejmenovaní sociální demokraté a ptali se, jestli v archivu není něco na Andreje Babiše (ANO).
Senát odmítl Procházkovou nominovat v dubnu 2017. Odboráři Ústavu pro studium totalitních režimů kritizují současné postoje Procházkové a její styl označují za propagandistický či demagogický.
Listovat si v dokumentech komunistické StB bude nově možné i z pohodlí domova. Archiv bezpečnostních složek a Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) společně spouštějí internetovou aplikaci. Takzvaná eBadatelna zájemcům umožní projít si dokumenty nebo fotografie komunistického Československa a doby protektorátu.
Veřejnost si bude moci od čtvrtka prohlížet archiválie z Archivu bezpečnostních složek nově i ze svého domácího počítače. Dálkově budou zpřístupněny dokumenty vypovídající o činnosti komunistické Státní bezpečnosti i dalších bezpečnostních složek. Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) na svých webových stránkách zveřejnil, že vyhledávací systém eBadatelny.cz bude v testovacím provozu do konce léta. I přístup zdálky bude ale podléhat pravidlům a registraci.
Spor o odvolání nynějšího ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) z čela Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se vrací na začátek. Městský soud v Praze dnes nepotvrdil rozsudek prvoinstančního soudu, že předloňská výpověď byla v rozporu se zákonem. Případ se tak vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 3 k novému projednání.
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) může mít po dnešku dva šéfy. Vše záleží na výsledku jednání pražského městského soudu, který projedná odvolání v případu výpovědi bývalému řediteli Ústavu Danielu Hermanovi. Současný lidovecký ministr kultury před dvěma roky skončil v čele instituce nedobrovolně, jenže se s výpovědí nesmířil a napadl ji žalobou. Soud mu loni dal nepravomocně za pravdu.
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) definitivně potvrdila propouštění, které souvisí s reorganizací. O práci ale přijde méně lidí, než se plánovalo. Z ústavu odejde 21 pracovníků, 6 z nich zaměstná Archiv bezpečnostních složek (ABS), a to od ledna. Dalších 30 lidí ústav nabere. Změny v ústavu souvisejí s údajnými chybami v milionech naskenovaných archivních materiálů, které bude nově digitalizovat právě ABS. Většina odborových organizací se změnami nesouhlasí.
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů schválila plán na změnu organizačního řádu. Pokud začne platit, přijde příští rok o práci asi 22 zaměstnanců. Rada má změnu definitivně potvrdit 16. prosince.
Změny v Ústavu pro studium totalitních režimů včetně plánovaného propouštění bude řešit jeho rada. Na stůl dostane nový organizační řád, jehož součástí je propuštění asi pětiny zaměstnanců ústavu. To je zhruba 20 lidí.
Ústav pro studium totalitních režimů a odbory budou jednat o plánovaném propouštění. Příští rok v březnu by mělo skončit asi dvacet zaměstnanců. To je téměř pětina ze současného počtu pracovníků. Odbor informatiky a digitalizace se zmenší, a naopak vznikne nové digitalizační pracoviště v Archivu bezpečnostních složek.
Hlavní rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) schválila všech 11 kandidátů do nové vědecké rady, které navrhl nový šéf ústavu Zdeněk Hazdra. Ve vědecké radě, která je poradním orgánem ředitele, zasedne šest českých a pět zahraničních odborníků. Jsou mezi nimi historici, politologové i další zástupci společenskovědních disciplín.
Senátoři zvolili vojenského historika Eduarda Stehlíka do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Navrhla ho Sněmovna. Eduard Stehlík byl náměstkem exředitele ústavu a současného ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL. Stejně jako on přišel o místo kvůli vyhroceným sporům v ústavu. Podle soudů jsou obě sesazení protiprávní.
Bývalá předsedkyně rady Ústavu pro studium totalitních režimů Naděžda Kavalírová vyzvala k rezignaci své kolegy, kteří jako členové rady rozhodli o výměně vedení ústavu. Připojili se k tomu i zástupci odborových organizací.
Znesvářené strany Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se sejdou na neutrální půdě Senátu. Pozval je tam na veřejné slyšení senátní výbor pro vzdělávání, vědu a kulturu. Debata by se měla vést například o dalším směřování ústavu. Nebo o tom, jak by změna zákona o archivnictví mohla ztížit badatelům přístup k informacím z doby nacistické a komunistické totality.
Pražský obvodní soud vyhověl žalobě ministra kultury za KDU-ČSL Daniela Hermana a označil jeho loňské odvolání z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) jako protiprávní. Verdikt zatím není pravomocný. ÚSTR už druhým dnem nově vede bývalý první náměstek Zdeněk Hazdra.
Pražský obvodní soud se bude znovu zabývat žalobou bývalého šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana, nynějšího ministra kultury (KDU-ČSL). Žalobu podal proti svému loňskému odvolání z postu ředitele.