Lékárníci poradí, jak správně užívat antibiotika. Lidé je často berou zbytečně

Stovky lékáren budou celý týden lidem radit, jak správně užívat antibiotika. Informační kampaň souvisí s Evropským antibiotickým dnem. Iniciativa má napomoci k opatrnému používání techto léků a upozorní na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Jason Rogers, CC BY 2.0

Lidé antibiotika často berou zbytečně, hlavně na nemoci způsobené viry jako je chřipka. Jenže tyto léky účinkují jen proti bakteriím, jejichž odolnost kvůli špatnému užívání roste.

„Naše dětská lékařka při jakémkoliv náznaku nemoci mojí dvouleté dceři předepisuje antibiotika bez jakýchkoliv dalších zjišťování,“ posteskla si paní Jana.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zkušenosti lékařů i pacientů s antibiotiky se zajímala na Pardubicku reportérka Iveta Záleská

Někdy jsou ale na vině samotní pacienti, upozorňuje lékařka pardubické nemocnice Eva Zálabská.

„Třeba jeho stav se nelepší a víceméně antibiotikum vyžaduje. Někdy je to takové, že lékař tomuto tlaku podlehne a antibiotika předepíše,“ říká.

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí ve světě vzrostl počet takových bakterií, na které nepůsobí ani takzvaná antibiotika poslední záchrany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na rizika spojená s nadužíváním antibiotik se Radiožurnál ptal prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby

„Skutečně přibývá rezistentních kmenů bakterií. To znamená, že i ta antibiotika současně známá na ně reagují dosti obtížně,“ potvrzuje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Z průzkumů podle něj vyplývá, že zhruba ve čtvrtině případů mohla antibiotika ještě počkat nebo nebyla účelně nasazená.

V Česku se ale začaly prodávat CRP testy, které mohou být prvním vodítkem, zda antibiotika pacient opravu potřebuje. Jednoduché vyšetření z kapky krve ukáže, jestli je infekce způsobená bakteriemi, nebo viry.

Pacientům může napovědět jednoduchý test

„Určitě tyto testy nejsou špatné, protože pokud má dítě či dospělý pacient CRP do čtyřiceti padesáti, nemusí se jednat o bakteriální onemocnění. Ale samozřejmě tento biochemický parametr se může vyvíjet, proto je potřeba tento test udělat opakovaně,“ dodává lékařka Eva Zálabská.

V Liberci mohou pacienti zjistit, jestli potřebují antibiotika. Často je totiž užívají chybně

Číst článek

V Pardubicích ale paní Jana testy nesehnala. „Zatím jsme nenašla, že by náš dodavatel to měl, takže bohužel,“ poznamenává.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme