Počet neplodných párů v České republice roste. Na vině jsou více muži

Počet neplodných párů v České republice neustále roste. Zatímco dříve se s neplodností potýkaly spíše ženy, v posledních pěti letech se příčina přesouvá i na muže. U více než poloviny párů, které přijdou na kliniky reprodukční medicíny, jsou příčinou neplodnosti nekvalitní spermie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spermie, ilustrační obrázek | Foto: Fotobanka Profimedia

Před 20 lety řešili lékaři neplodnost u 70 procent žen a 20 procent mužů. Teď přicházejí na kliniky páry, kdy neúspěšná snaha o otěhotnění je v 50 procentech zapříčiněna problémem na straně muže.

Špatný spermiogram zjistili i u manžela paní Olgy. Pár se snaží otěhotnět už asi rok. Oběma manželům je 36 let. „Já osobně si myslím, že je to věkový faktor,“ říká Olga.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s neplodností mužů natáčela redaktorka Gabriela Grmolcová.

Oba teď čeká několik doporučených postupů. Je možné, že nakonec budou muset podstoupit umělé oplodnění. Podle paní Olgy je důležité zůstat v psychické pohodě, i když výsledky nebyly nejlepší. Ostatně to doporučují i lékaři.

„Neříkáte si - my máme nějaký problém. On tam sice je, ale jde řešit nějakými metodami asistované reprodukce. Tím, že se budete stresovat, tomu moc nepomůžete,“ radí Olga.

Zarážející jsou výsledky celkových testů plodnosti mužů během posledních patnácti let. Původně bylo normou 80 milionů spermií v jednom mililitru. To už dnes zdaleka neplatí.

„Poslední platná verze manuálu na hodnocení spermiogramu už udává číslo 14 milionů v jednom mililitru. Takže během 15 let je to z 80 na 14 milionů spermií, což je dnes považováno za normu,“ říká David Rumpík ze zlínské kliniky reprodukční medicíny.

Není jeden důvod

„Nedá se určit jeden jednoduchý důvod, proč klesá počet a pohyblivost spermií u mužů. Podílí se na tom veškeré civilizační faktory, jako náš životní styl, stres, kouření, ale nemůžeme říct jeden důvod, to je velice obtížné. Jsou různé konspirační teorie o estrogenizaci vody z hormonální antikoncepce, ale nejsou potvrzené verze žádnými studiemi,“ vysvětluje Rumpík.

V současné době tak odborníci hledají jak příčinu, tak lék na mužskou neplodnost. Lék zatím žádný není, jen různá doporučení, jako například změnit stravu a užívat vitaminozní preparáty.

„A v případech, kdy jsou spermie opravdu méně kvalitní a méně pohyblivé, kdy je pravděpodobnost otěhotnění nízká, tak nemáme tabletku, ale metody a techniku umělého oplodnění, kde jsme schopni vzít spermii téměř nepohyblivou a indikovat ji do vajíčka, tím dát těmto lidem šanci,“ doplňuje lékař jedné z brněnských klinik reprodukční medicíny Marek Koudelka.

Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme