Porazíme irácké bakterie?

Vojáci nasazení v Iráku a Afghánistánu zatím měli dobré důvody obávat se takzvaných iráckých bakterií. Teď se však karta možná obrací a bát by se měly spíš bakterie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Acinetobacter baumannii

Acinetobacter baumannii | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Gramnegativní bakterie Acinetobacter baumannii vypadají jako hromádky nepravidelných korálků. Pro zdravé lidi obvykle nepředstavují žádné velké riziko, ale od první války v Iráku jsou postrachem zraněných vojáků a získaly přezdívku „iraqibacter“. Vědci z Temple University odhadují, že ve vojenských nemocnicích v Iráku a Afghánistánu je bakterií kontaminováno asi 40 % chirurgických plášťů a rukavic a nakažena je celá polovina zraněných vojáků. Ohroženi jsou především ti, kteří byli popáleni nebo utrpěli zranění při výbuchu. Infekce, která může vyvolat těžký zápal plic, sepsi a záněty na různých místech těla, se léčí antibiotiky jako je imipenem nebo colistin. Léčba je však velmi problematická – bakterie je vysoce rezistentní a colistin je zase pro změnu silně toxický.

Vědci získali vzorky „iráckých bakterií“ z ran kanadského vojáka, který se vrátil z Afghánistánu, a využili je při hledání nového typu léčby. Výzkum byl úspěšný: ukázalo se, že bakterie dokáže udržet na uzdě peptid (čili krátký řetězec aminokyselin) s označením A3-APO. Pokud je podán formou nitrosvalové injekce, je méně toxický než antibiotika a efektivněji snižuje počet bakterií, které kolují v krvi a kolem místa poranění. Kromě toho chrání otevřené rány před kontaminací bakteriemi z prostředí. Vědci peptid zatím testovali jen na pokusných zvířatech, ale doufají, že se v blízké budoucnosti dostane do fáze klinického testování.

Zdroj: Temple University, Journal of Antimicrobial Chemotherapy

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme