Přestat kouřit, dostat cukrovku?

Chvályhodné odhodlání zbavit se nikotinu může dočasně zvyšovat riziko rozvoje cukrovky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popelník (ilustrační foto)

Popelník (ilustrační foto) | Foto: Comstock Images

Lidé, kteří si mezi novoroční předsevzetí zařadili snahu přestat s kouřením, by měli věnovat pozornost výsledkům nové studie amerických vědců. Kouření se už dlouho počítá mezi rizikové faktory pro rozvoj cukrovky 2. typu, ale jak toto riziko ovlivňuje fakt, že člověk přestal kouřit, zatím příliš prostudováno nebylo. Výzkumníci z Lékařské fakulty Univerzity Johna Hopkinse (Johns Hopkins School of Medicine) v americkém Baltimoru téměř 10 let sledovali víc než 10 000 zdravých dospělých lidí.

Zjistili, že během prvních 6 let po típnutí poslední cigarety je u bývalých kuřáků riziko rozvoje cukrovky o 70 % vyšší než u nekuřáků. Postupem času se ale riziko snižuje a klesá až na úroveň, která je běžná u lidí, kteří nikdy nekouřili. Důvodem nebezpečného období je zřejmě nárůst tělesné hmotnosti, který odvykání nikotinu často doprovází. Výsledky studie podle jejích autorů rozhodně nemají lidi odradit od skoncování s kouřením, ale doporučit jim, aby svou váhu a sklony k rozvoji cukrovky drželi na uzdě zvýšeným množstvím fyzické aktivity.

Zdroj: NewScientist, Annals of Internal Medicine

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme