Učení z tabletu, nebo z knihy? Odborníci tvrdí, že přirozenější je čtení z papíru

Je lepší učit se z tabletu, nebo z klasické papírové knihy? O tom se teď vedou rozsáhlé debaty. Prezident Zeman v první školní den dětem popřál, aby jim rodiče koupili tablet. Vydavatelé knih i odborníci na lidský mozek oponují, že je přirozenější čtení z papíru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce s komunikační aplikací na tabletu ve speciální škole | Foto: Jana Bartíková

Vědci upozorňují, že při čtení z papíru lidský mozek nejenom promýšlí obsah, ale člověk také prožívá emoce. Časopis drží v ruce, otáčí stránky a mozek si tak prý umí informace lépe uspořádat a zapamatovat.

Naopak digitální média podle odborníků dávají lidem jenom plochá data z monitoru. Vědci mají hypotézy, že by kvůli častému používání tabletů mohlo přibýt poruch učení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Učení z tabletu nebo z knihy? Odborníci tvrdí, že je přirozenější čtení z papíru. Redaktorka Blanka Černá zjišťovala proč.

„Je to právě ta povrchnost pracování s textem, zkratkovitost toho, že blikající písmena a texty velmi rychle mizí a není tam už motorická koordinace. Knížku člověk obrátí, vrátí se. Může to pak vést k tomu, že za 15 či 20 let nám přibude lehkých dyslektiků, případně i dysgrafiků,“ říká Martin Bojar z neurologické kliniky FN Motol.

Čtení klasických knížek je podle psychiatrů důležité zejména pro malé děti. Kvůli obrázkům, dotýkání se stránek a také domýšlení textu.

Zastánci používání digitálních médií používají argument, že tablety nahradí mnohdy těžké knihy, a uleví tak školákům od bolavých zad. A také dokážou propojit vyučovací látku s obrázky či naučit děti hrou, třeba matematiku.

Pro tablety je také řada učitelů. Výukové aplikace a hry ale musejí být podle nich dobře navržené. Učitelé si začínají vybírat jenom to, co má pro děti přínos. A na tabletech pracují, jen když to má výhody proti klasické výuce. Knížky, tužku a papír to prý rozhodně nenahrazuje.

Učitelé si na tabletech pochvalují také to, že díky používání mobilních aplikací vidí, jak kdo doma pracuje, a také víc a snadněji komunikují s rodiči.

Blanka Černá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme