Soud rozpustil Nezávislé demokraty Vladimíra Železného a 10 dalších uskupení

Nejvyšší správní soud rozpustil politickou stranu Nezávislí demokraté, jejímž dlouholetým představitelem byl někdejší šéf TV Nova Vladimír Železný. Stejným způsobem soud kvůli neplnění zákonných povinností zakročil proti Straně demokratické obnovy, Všeobecné občanské straně, Zemským demokratům a Hnutí za telefonování zdarma, oznámila mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Železný

Vladimír Železný | Foto: Fotobanka Profimedia

Soudci také pozastavili činnost Hnutí dobrých proměn, Hnutí sociálně slabých, Ostravského fóra, Pražanů za svá práva, PRO - Poctivě, Rozumně Odpovědně a SPOLU.

"Důvodem rozpuštění, respektive pozastavení bylo opakované neplnění zákonných povinností politických uskupení, převážně nedodání zákonem požadovaných úplných výročních finančních zpráv," uvedla Dostálová.

Strana ve volbách neuspěla

Ministerstvo vnitra zaregistrovalo Nezávislé demokraty v roce 2005. K iniciátorům vzniku strany patřila Jana Volfová, předsedou se stal Železný, kterého dosud uvádí také rejstřík na webu ministerstva. Ve sněmovních volbách v roce 2006 strana obdržela 0,68 procenta hlasů.

Za Nezávislé demokraty Železný v roce 2014 kandidoval do Senátu na Znojemsku. Vypadl v prvním kole, získal devět procent hlasů. V minulosti se Železný do Senátu i Evropského parlamentu dostal jako kandidát hnutí Nezávislí. Od roku 2015 měli Nezávislí demokraté soudně pozastavenou činnost.

Soud naopak zamítl návrhy vlády směřující proti Šanci pro Duchcov a Demokratické straně Československa. Situaci Strany občanské sebeobrany veřejně projedná 20. dubna. Z více než čtyř desítek vládních návrhů na pozastavení nebo rozpuštění stran a hnutí zbývají ještě tři, u kterých soud čeká na vyjádření vlády k podkladům dodatečně předloženým v průběhu řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme